10 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Інтернет речей: В Україні збудують мережі для роботів і датчиків

Інтернет речей: В Україні збудують мережі для роботів і датчиків

Інтернет речей: В Україні збудують мережі для роботів і датчиків, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
20 Липня 2018
Тренди та аналітика

Українські мобільні оператори нарешті починають планувати та запускати мережі для інтернету речей. Для чого вони потрібні, якими бувають і скільки це коштує

Днями стало відомо, що мобільний оператор lifecell у партнерстві з компанією IoT Ukraine зібрався будувати окрему мережу для інтернету речей, використовуючи технологію LoRaWAN. Оператор говорить, що в Києві мережа запрацює вже в серпні.

Що таке мережі IoT 

Україна тільки запускає 4G, і окрема мережа для IoT (Internet of Things, інтернет речей) є для нас досить незвичайним явищем. Проте для розвинених країн це вже давно зрозуміла практика.

Для чого потрібні такі мережі? Насамперед, для систем безпеки, агросектора, розумного міста і розумного будинку. Холодильник сам говорить, коли потрібно поповнити запас молока, газонокосарка сама вчасно покосить газон, а лічильники газу, води і електрики передадуть показання комунальникам. Розумне місто: вуличні ліхтарі самі реагуватимуть на рівень світла, урни для сміття повідомлять служби про свою заповнюваність, а відеокамера фіксуватиме кожне порушення ПДР і надсилатиме на пошту водієві повідомлення.

Світовий досвід

Як розповідає директор з розвитку бізнесу Huawei Україна Олександр Сербін, у світі паралельно існує декілька стандартів для мереж IoT.

Є стандарти, які використовують для передачі даних на короткі відстані. Наприклад: Bluethoth, WiFi і Zigbee. Є й інші – для забезпечення великого покриття. Наприклад: LoRaWan або NB-IoT. Перший саме вирішила використовувати lifecell.

За словами експерта, головна відмінність першого стандарту від другого полягає в тому, що LoRaWan працює в неліцензованій частини спектра. Тобто від держави не потрібно отримувати жодних ліцензій. Зі свого боку NB-IoT мережа працює в ліцензованій частині спектра – на частотах, де запущені мережі 4G (від 1800 МГц і нижче). Тобто можна додатково використовувати інфраструктуру 4G 1800, який місяць тому з’явився в Україні.

У світі є різні приклади, коли оператори будували національне покриття для інтернету речей. Так, наприклад, голландський оператор KPN створив мережу на основі технології LoRaWan, а великі оператори – британський Vodafone і американський DT віддали перевагу NB-IoT.

«Є цікавий приклад у французького оператора Orange. Спочатку вони побудували національну мережу LoRaWan, а потім національну мережу NB-IoT. Зараз їхня платформа підтримує і LoRaWan, і NB-IoT стандарти», – зазначає Сербін.

Що робить lifecell

У lifecell, схоже, вирішили йти шляхом своїх нідерландських колег і будувати мережу, використовуючи технологію LoRaWan.

«LoRa працює на більш низьких частотах і забезпечує більше покриття, ніж NB-IoT на LTE 1800», – пояснили свій вибір у компанії.

Оператор використовуватиме для цього частоту в 868 МГц. Така технологія дозволить підтримувати зв’язок між пристроями на відстані до 15 км за мінімального споживання енергії.

Для початку оператор планує спільно з IoT Ukraine до кінця серпня встановити в Києві близько 40 базових станцій. У lifecell не поспішають розкривати деталі своєї співпраці з цією компанією. Але за словами декількох джерел на ринку, IoT Ukraine ставитиме обладнання на майданчики базових станцій оператора. Залізо буде поставляти компанія Cisco.

Як повідомили в прес-службі lifecell, на перший етап проекту буде витрачено близько 10 млн грн. Надалі, залежно від попиту на послугу, компанія дивитиметься, чи будувати мережу далі.

Після тестового запуску оператор має намір підключати до мережі і свої, і партнерські IoT гаджети. У компанії не прогнозують число підключених гаджетів, але відзначають, що вже є високий попит на цю послугу. Різні компанії хочуть надавати додаткові дата-сервіси для своїх клієнтів з допомогою мережі lifecell.

«Це інвестиції в перспективу. Ми не плануємо цього року виходити на прибутковість, це просто нереалістично. Зараз потрібно створити продукт», – зазначив президент компанії IoT Ukraine Олег Стефанюк.

Для початку непогано  

Як розповідає Олександр Сербін, загалом всі оператори зацікавлені в запуску мереж IoT як в додатковому бізнесі. І поки запуск 4G в низьких частотах (700-900Мгц), який значно б прискорив розвиток IoT і дозволив створити національне IoT, неможливий, LoRaWan і NB-IoT (може бути запущений тільки в містах, де вже запустили 4G на частоті 1800 МГц), – це хороший варіант.

«Технологія передова та перспективна. Сьогодні вона недостатньо затребувана, але попит на неї зростатиме, оскільки інтернет речей дозволяє істотно підвищити якість і доступність інших послуг, як комунальних так і медичних “, – вважає експерт сектора ІТ та Телеком BRDO Гліб Щеголь.

Але поки попит на початковому рівні, про конкуренцію говорити зарано, вважає Олександр Федієнко, голова Інтернет асоціації України і керуючий партнер компанії ІМК. Ця компанія ще в січні запустила в тестову експлуатацію кілька базових станцій, що працюють за стандартом LoRaWAN.

«Це, найімовірніше, навіть не хід з огляду розвитку бізнесу, а наш доробок для майбутнього ринку. Так би мовити, потрібно встигнути поставити свій стовпчик», – пояснює Федієнко. За словами експерта, ця технологія має і значні недоліки. Радіочастотний спектр, який може використовуватися під цю технологію, значно обмежений.

Конкуренти не сплять

І в Київстар, і в Vodafone погоджуються, що Україні потрібні окремі мережі IoT, і ця тема стає все актуальнішою. Але вони вирішили піти іншим шляхом і розвивати NB-IoT.

У Vodafone вибір жовтого оператора критикують і зважають на ризики:

«По-перше, це відсутність ліцензування та стандартизації технології на території України. По-друге, вона менш поширена в Європі, що буде мінусом при роботі з міжнародними постачальниками. До того ж, існує ряд ризиків, пов’язаних з використанням чужої (партнерської – Ред.) мережі», – відзначає директор із маркетингу Vodafone Україна Андрій Отрощенко.

За його словами, технологія NB IoT дозволяє забезпечити хороше покриття в приміщеннях і підземних спорудах, може обслуговувати величезну кількість з’єднань, а сумісні з нею пристрої досить недорогі.

«Ще одна важлива перевага NB IoT – низьке енергоспоживання підключених пристроїв. Працездатність пристрою з батарейкою може досягати 10 років, що істотно здешевлює і спрощує обслуговування пристроїв», – відзначає менеджер Vodafone.

У Київстар також відстоюють NB-IoT.

«Ми плануємо надавати клієнтам і партнерам послуги в стандарті NB-IoT. Він має низку переваг, це сертифікований стандарт, до того ж, для нього не буде потрібно додаткове будівництво базових станцій. У зонах, де буде потрібна мережа інтернету речей, ми задіємо частину спектра LTE 1800, а в перспективі і 900 “, – відзначили в прес-службі Київстар.

Втім, ані один, ані інший оператор поки не повідомив про строки надання таких послуг. І питання строків їхнього запуску залишається відкритим.

Джерело LIGA.net

Теги
Підписатись на розсилку