9 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Що з бізнесом? Коротко про стан та потреби бізнесу у квітні 2023

Що з бізнесом? Коротко про стан та потреби бізнесу у квітні 2023

Що з бізнесом? Коротко про стан та потреби бізнесу у квітні 2023, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
28 Квітня 2023
Тренди та аналітика

Стан українського бізнесу у квітні 2023 року — найбільш оптимістичний з початку повномасштабної війни. Дослідження показують, що поступово відновлюється ринок праці, а підприємці вже більш позитивно оцінюють власний розвиток та більш впевнено дивляться на ситуацію в країні. Водночас викликів перед бізнесом не стає менше. Детальніше про стан і потреби бізнесу за квітень 2023 року — читайте у нашому матеріалі.

Також Київстар.Бізнес провів власне опитування серед підприємців та спитав про те, як вони пройшли через випробування 2022-го року та які плани мають на 2023. Ознайомитися з результатами можна за посиланням.

 

Ринок праці відновився до рівня січня 2022

На початку квітня 2023 року компанії розмістили стільки ж вакансій, скільки було у перший тиждень 2022-го. Такі розрахунки провели у Центрі Економічної Стратегії. Так, за базовий рівень у 100% вони взяли показники початку 2022-го року. Відштовхуючись від цього, проаналізували кількість відкритих вакансій та кількість нових резюме. За цим дослідженням видно, що динаміка на ринку праці є однозначно позитивною. Проте ще зарано говорити про повне відновлення, адже перед повномасштабним вторгненням росії показник кількості вакансій перевищував базовий рівень на 140%.

Що з бізнесом? Коротко про стан та потреби бізнесу у квітні 2023, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №2

Водночас кілька тижнів поспіль знижувалася активність тих, хто шукає роботу. У середині квітня показник кількості розміщених резюме був нижчим ніж на початку 2022-го року та сягнув 93% від базового рівня.

Що з бізнесом? Коротко про стан та потреби бізнесу у квітні 2023, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №3

Бізнес став найменш песимістичним від 24 лютого 2022

Українські підприємці покращили свої очікування щодо розвитку власного бізнесу, а також щодо інфляції та зміни курсу. Такі висновки робить Національний банк за результатами опитування керівників компаній у першому кварталі 2023 року.

Так, Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) збільшився з 45,0 у лютому до майже нейтрального 49,5 у березні. Це свідчить про те, що бізнес стає менш песимістичним щодо свого майбутнього та очікує поступове відновлення своєї активності. Цей показник є найвищим від початку повномасштабного вторгнення росії.

Поліпшилися очікування підприємств у всіх напрямках діяльності та всіх розмірів. Водночас найбільш оптимістично налаштовані такі сфери як торгівля (53,6) та промисловість (51,2). Найгірші справи серед усіх галузей залишаються у будівництва (45,9) та сфери послуг (45,7).

Зокрема, у Національному банку України відзначили, що вперше за більше ніж рік повномасштабної війни бізнес у деяких регіонах розраховує, що майбутній обсяг реалізації власної продукції зросте. Суттєвих покращень очікують у Миколаївській, Чернівецькій та Закарпатській областях.

Що з бізнесом? Коротко про стан та потреби бізнесу у квітні 2023, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №4
Результати опитування підприємців від Національного Банку України, перший квартал 2023 року.

Найбільше від війни постраждав малий бізнес

Загалом бізнес в України з початку повномасштабної війни втратив у оборотах 32% у порівнянні з 2021 роком, стверджують в Advanter Group. Так, майже кожне десяте підприємство припинило свою роботу, а понад 20% з опитаних майже не працювали попередній рік.

Найбільше ж постраждали від економічних кризи внаслідок воєнних дій мікропідприємства та малий бізнес. Це здебільшого пов’язано з нестачею достатньої фінансової подушки у компаній цього сектору, а також з непрогнозованою безпековою ситуацією та браком платоспроможних клієнтів на внутрішньому ринку.

Що з бізнесом? Коротко про стан та потреби бізнесу у квітні 2023, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №5

Результати щомісячного опитування підприємців, опублікованого на порталі «Дія.Бізнес», березень 2023

Залучити нових клієнтів підприємці можуть завдяки Big Data-інструментам від Київстар. Так, портрет клієнта та геоаналітика допоможуть визначити, де перебуває цільова аудиторія компанії, а таргетовані та тригерні SMS-розсилки дозволять персоналізувати повідомлення та зацікавити як постійних, так і потенційних покупців своєю пропозицією. Детальніше читайте у цьому матеріалі.

Зростання цін на сировину та матеріали — головний виклик

Уперше за останні п’ять місяців проблема з постачанням електроенергії не очолила перелік головних викликів для українського бізнесу. Про цю проблему в березні заявили 46% опитаних керівників промислових підприємств у дослідженні від «Дія.Бізнес» та їхніх партнерів.

Водночас на перший план вийшов такий виклик, як збільшення цін на сировину, матеріали та товари, про що заявили 68% респондентів. Серед актуальних складнощів залишаються проблеми з перевезенням продукції територією України та за її межі. Також бізнес страждає через зруйновані ланцюги постачання.

Загалом, актуальність проблем бізнесу розподілилася так:

  • 68% — зростання цін на сировину/матеріали/товари;
  • 46% — перебої з електро-, водо- або теплопостачанням;
  • 43% — складнощі з перевезенням сировини/товарів територією України;
  • 42% — розрив ланцюжків постачання;
  • 36% — зменшення попиту на продукцію/послуги;
  • 31% — небезпечно працювати;
  • 29% — брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників;
  • 17% — брак обігових коштів.

За результатами опитування, зміна цін найбільше впливає на мікробізнес. 77% підприємців з цього сектору вказали цю проблему як найголовнішу для себе. Також, вони найбільше відчули на собі зниження попиту на свою продукцію або послуги (59%). Натомість великі підприємства більше складнощів мають з перевезенням товарів територією України та логістика за кордон. Водночас маленькі бізнеси рідше стикаються з браком працівників.

Більше про рішення, які допомагають бізнесу працювати навіть під час війни, читайте на спеціальній сторінці Київстар.

Теги
Підписатись на розсилку