Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на квітень 2024
30 квітня 2024 7 хвилин читання

Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на квітень 2024

Аналітика та дослідження#Бізнес#Економіка#2024#BigData#БігДата

Про що:

Підприємці позитивно оцінюють свої фінансові перспективи, а міжнародні резерви держави вперше за останні місяці зростають. Про це говорить свіжа статистика та дослідження у квітні. Водночас викликів перед економікою та бізнесом не стає менше. НБУ погіршив річний прогноз зростання ВВП, а компанії все гостріше відчувають дефіцит кадрів. 

Детальніше про стан економіки та бізнесу у квітні 2024 року розповідаємо далі.

Зміст

Міжнародні резерви зростають, інфляція — зменшується

Підприємці позитивно оцінюють ділову активність

Бізнес став впевненіший у довгострокових планах

Мінагрополітики прогнозує зменшення врожаю на 10%

Проблеми на ринку праці загострюються

Міжнародні резерви зростають, інфляція — зменшується

З якими показниками українська економіка увійшла в квітень:

  • Споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася з 4.3% до 3.2%. На це вплинуло здешевлення продуктів через тимчасовий ефект високих врожаїв та м'якої зими. Водночас у місячному вимірі ціни зросли на 0.5%. 
  • НБУ знизив облікову ставку з 14.5% до 13.5%. Передумови такого рішення — послаблення цінового тиску та зниження ризиків для надходження міжнародної фінансової підтримки. Як повідомляє НБУ, зниження облікової ставки дасть змогу підтримати розвиток кредитування.
  • За I квартал 2024 року товарообіг склав $26 млрд. Це на 0.8% або $200 млн більше, ніж за аналогічний період у 2023-му. В Україну імпортували товарів на суму $16 млрд, а експортували — на $10 млрд.
  • Міжнародні резерви України зросли на 18% і склали $43.8 млрд. Головна причина — значні обсяги фінансування від міжнародних партнерів (понад $9 млрд), що перевищили боргові виплати країни в іноземній валюті.
  • Зростання ВВП у I кварталі 2024 року, за оцінками Мінекономіки, — на рівні 4.5% [±1%]. Своєю чергою, НБУ погіршив прогноз реального ВВП у 2024 році — з 3.6% до 3%. Це пов'язано зі стриманими бюджетними видатками на початку року. А за останніми прогнозами МВФ, зростання ВВП України за підсумками 2024 року буде близько 3.2%.

Підприємці позитивно оцінюють ділову активність

За результатами I кварталу 2024 року Індекс ділових очікувань бізнесу зріс з 101.6% до 103% порівняно з IV кварталом 2023-го. Опитування НБУ показало, що підприємства позитивно оцінюють свій майбутній фінансово-економічний стан, обсяги реалізації продукції та розміри інвестицій в обладнання. Проте дають негативні оцінки щодо кількості працівників та інвестицій у будівельні роботи.

Найбільш оптимістичні оцінки свого фінансового стану в наступні 12 місяців дають підприємства добувної промисловості та будівництва – баланси відповідей 15.9% та 15.8% відповідно.

Крім того, компанії прогнозують зростання обсягів виробництва товарів і послуг. Найбільше зростання очікують будівельні підприємства — 21.1%, сільське господарство — 16% та підприємства добувної промисловості — 13.6%.

Бізнес став впевненіший у довгострокових планах

Такий висновок зробив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в останньому опитуванні New Monthly Enterprises Survey. Так, понад 60% компаній можуть передбачити свою діяльність на наступні два роки. Це найвищий показник з жовтня 2022-го. Частка компаній, які впродовж наступних двох років планують звузити діяльність, з лютого зменшилась майже у 2.5 рази — з 6.8% до 2.8%. Натомість зросла частка підприємств, які планують залишити актуальні показники діяльності — із 69.8% до 79.6%.

Згідно з опитуванням, у бізнесу покращилася ділова активність. Частка підприємств, у яких вона вище, ніж у попередньому році, збільшилась із 44.8% до 47,4%. Також 54.4% респондентів прогнозують зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці. У лютому цей показник сягав 43.8%. Водночас 4.1% опитаних очікують зниження виробництва. 

Серед перешкод для бізнесу продовжують лідирувати зростання цін на сировину та товари (із 49% у лютому до 53% у березні), дефіцит робочої сили (із 46% до 50%) та безпекові фактори (45% до 46%). Також через обстріли у підприємств збільшилися проблеми з електропостачанням — про перебої повідомляють 40% респондентів.

Мінагрополітики прогнозує зменшення врожаю на 10%

Міністерство аграрної політики очікує, що цьогоріч виробництво зернових та олійних культур складе 74 млн т. Це майже на 10% менше, ніж торік. На початку минулого року прогноз також був на 13% меншим порівняно з 2022-м — на рівні 63.5 млн т. Але завдяки погодним умовам врожай за 2023-й сягнув 82 млн т. Тож і цьогорічні прогнози можуть коригуватися. 

У міністерстві прогнозують, що цього року аграрії зможуть зібрати найбільше таких культур: кукурудзи — 26.7 млн т (торік — 30.5 млн т), пшениці — 19,2 млн т (22.2 млн т) та соняшника — 12.4 млн т (12.9 млн т).

Мінагрополітики повідомляє, що українські аграрії вже засіяли понад 2.5 млн га зернових та зернобобових. Найбільше — у Київській, Тернопільській та Дніпропетровській областях.

Проблеми на ринку праці загострюються

74% компаній відчувають дефіцит кадрів, що на 19% більше, ніж восени 2023-го — про це свідчить дослідження ринку праці від Європейської Бізнес Асоціації. 17% респондентів частково відчувають дефіцит кадрів і 7% не мають труднощів з пошуком персоналу.

Які основні проблеми на ринку праці, на думку респондентів:

  • дефіцит талантів
  • мобілізація
  • бажання працівників працювати віддалено
  • відтік кваліфікованих кадрів за кордон
  • вигорання і втома співробітників

Переважна більшість представників компаній — 72% — планують збільшувати заробітну плату у 2024 році. Крім того, 39% — підвищуватимуть бюджет на навчання та розвиток працівників і 35% — збільшуватимуть кількість співробітників. Тільки 5% респондентів скорочуватимуть персонал.

Зростають труднощі з пошуком співробітників і згідно з опитуванням ІЕД. 38.9% респондентів повідомляють, що їм важче шукати кваліфікованих працівників (проти 31% у лютому), а 31.7% — мають проблеми з пошуком некваліфікованих кадрів (проти 26.5%). 

Також очікують зменшення кількості працівників на своїх підприємствах й респонденти опитування НБУ. Баланс відповідей — «мінус» 6.3% (в ІV кварталі 2023 року — «мінус» 6.5%). Найпесимістичніші у своїх прогнозах компанії добувної промисловості, будівництва, а також енерго- та водопостачання. Збільшення кількості працівників очікують тільки підприємства торгівлі.

Цікаво, що згідно з рейтингом Опендатабот, найбільшим роботодавцем України є Укрзалізниця — у компанії працює понад 187 тис. співробітників. На другому місці — АТБ-МАРКЕТ із 44 тис. робітників. А на третьому — Укрпошта, де працює майже 35 тис. співробітників.

Підвищити ефективність пошуку співробітників допоможуть інструменти Big Data. Детальніше про користь і можливості рішення читайте у нашій статті Big Data для рекрутерів. Як технології спрощують пошук працівників або звертайтесь до спеціалістів Київстар.

Дані та аналітика темна

Дані та аналітика

Big Data рішення для бізнесу

Набір інструментів для аналізу великих масивів даних під різні потреби бізнесу - аналіз та пошук аудиторії, геоаналітика, налаштування персоналізованної комунікації тощо.

Аналітика та дослідження#Бізнес#Економіка#2024#BigData#БігДата

Зміст

Міжнародні резерви зростають, інфляція — зменшується

Підприємці позитивно оцінюють ділову активність

Бізнес став впевненіший у довгострокових планах

Мінагрополітики прогнозує зменшення врожаю на 10%

Проблеми на ринку праці загострюються

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#Бізнес#Економіка#Дослідження#Розвиток#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression
#2024#Економіка#Бізнес
#BigData#Бізнес#2024#БігДата
#Бізнес#Економіка
#ЩоЗБізнесом#Бізнес#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Економіка
#BigData#ЩоЗБізнесом#Економіка#БігДата#Бізнес
#Бізнес#BigData#БігДата
#ВійнавУкраїні#Рішення#Stoprussia#Stoprussianagression#Економіка#РосійськоУкраїнськаВійна

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новинПідпишіться на розсилку