Про що:
Підприємці позитивно оцінюють свої фінансові перспективи, а міжнародні резерви держави вперше за останні місяці зростають. Про це говорить свіжа статистика та дослідження у квітні. Водночас викликів перед економікою та бізнесом не стає менше. НБУ погіршив річний прогноз зростання ВВП, а компанії все гостріше відчувають дефіцит кадрів.
Детальніше про стан економіки та бізнесу у квітні 2024 року розповідаємо далі.
Зміст
Міжнародні резерви зростають, інфляція — зменшується
Підприємці позитивно оцінюють ділову активність
Бізнес став впевненіший у довгострокових планах
Мінагрополітики прогнозує зменшення врожаю на 10%
Проблеми на ринку праці загострюються
Міжнародні резерви зростають, інфляція — зменшується
З якими показниками українська економіка увійшла в квітень:
- Споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася з 4.3% до 3.2%. На це вплинуло здешевлення продуктів через тимчасовий ефект високих врожаїв та м'якої зими. Водночас у місячному вимірі ціни зросли на 0.5%.
- НБУ знизив облікову ставку з 14.5% до 13.5%. Передумови такого рішення — послаблення цінового тиску та зниження ризиків для надходження міжнародної фінансової підтримки. Як повідомляє НБУ, зниження облікової ставки дасть змогу підтримати розвиток кредитування.
- За I квартал 2024 року товарообіг склав $26 млрд. Це на 0.8% або $200 млн більше, ніж за аналогічний період у 2023-му. В Україну імпортували товарів на суму $16 млрд, а експортували — на $10 млрд.
- Міжнародні резерви України зросли на 18% і склали $43.8 млрд. Головна причина — значні обсяги фінансування від міжнародних партнерів (понад $9 млрд), що перевищили боргові виплати країни в іноземній валюті.
- Зростання ВВП у I кварталі 2024 року, за оцінками Мінекономіки, — на рівні 4.5% [±1%]. Своєю чергою, НБУ погіршив прогноз реального ВВП у 2024 році — з 3.6% до 3%. Це пов'язано зі стриманими бюджетними видатками на початку року. А за останніми прогнозами МВФ, зростання ВВП України за підсумками 2024 року буде близько 3.2%.
Підприємці позитивно оцінюють ділову активність
За результатами I кварталу 2024 року Індекс ділових очікувань бізнесу зріс з 101.6% до 103% порівняно з IV кварталом 2023-го. Опитування НБУ показало, що підприємства позитивно оцінюють свій майбутній фінансово-економічний стан, обсяги реалізації продукції та розміри інвестицій в обладнання. Проте дають негативні оцінки щодо кількості працівників та інвестицій у будівельні роботи.
Найбільш оптимістичні оцінки свого фінансового стану в наступні 12 місяців дають підприємства добувної промисловості та будівництва – баланси відповідей 15.9% та 15.8% відповідно.
Крім того, компанії прогнозують зростання обсягів виробництва товарів і послуг. Найбільше зростання очікують будівельні підприємства — 21.1%, сільське господарство — 16% та підприємства добувної промисловості — 13.6%.
Бізнес став впевненіший у довгострокових планах
Такий висновок зробив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в останньому опитуванні New Monthly Enterprises Survey. Так, понад 60% компаній можуть передбачити свою діяльність на наступні два роки. Це найвищий показник з жовтня 2022-го. Частка компаній, які впродовж наступних двох років планують звузити діяльність, з лютого зменшилась майже у 2.5 рази — з 6.8% до 2.8%. Натомість зросла частка підприємств, які планують залишити актуальні показники діяльності — із 69.8% до 79.6%.
Згідно з опитуванням, у бізнесу покращилася ділова активність. Частка підприємств, у яких вона вище, ніж у попередньому році, збільшилась із 44.8% до 47,4%. Також 54.4% респондентів прогнозують зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці. У лютому цей показник сягав 43.8%. Водночас 4.1% опитаних очікують зниження виробництва.
Серед перешкод для бізнесу продовжують лідирувати зростання цін на сировину та товари (із 49% у лютому до 53% у березні), дефіцит робочої сили (із 46% до 50%) та безпекові фактори (45% до 46%). Також через обстріли у підприємств збільшилися проблеми з електропостачанням — про перебої повідомляють 40% респондентів.
Мінагрополітики прогнозує зменшення врожаю на 10%
Міністерство аграрної політики очікує, що цьогоріч виробництво зернових та олійних культур складе 74 млн т. Це майже на 10% менше, ніж торік. На початку минулого року прогноз також був на 13% меншим порівняно з 2022-м — на рівні 63.5 млн т. Але завдяки погодним умовам врожай за 2023-й сягнув 82 млн т. Тож і цьогорічні прогнози можуть коригуватися.
У міністерстві прогнозують, що цього року аграрії зможуть зібрати найбільше таких культур: кукурудзи — 26.7 млн т (торік — 30.5 млн т), пшениці — 19,2 млн т (22.2 млн т) та соняшника — 12.4 млн т (12.9 млн т).
Мінагрополітики повідомляє, що українські аграрії вже засіяли понад 2.5 млн га зернових та зернобобових. Найбільше — у Київській, Тернопільській та Дніпропетровській областях.
Проблеми на ринку праці загострюються
74% компаній відчувають дефіцит кадрів, що на 19% більше, ніж восени 2023-го — про це свідчить дослідження ринку праці від Європейської Бізнес Асоціації. 17% респондентів частково відчувають дефіцит кадрів і 7% не мають труднощів з пошуком персоналу.
Які основні проблеми на ринку праці, на думку респондентів:
- дефіцит талантів
- мобілізація
- бажання працівників працювати віддалено
- відтік кваліфікованих кадрів за кордон
- вигорання і втома співробітників
Переважна більшість представників компаній — 72% — планують збільшувати заробітну плату у 2024 році. Крім того, 39% — підвищуватимуть бюджет на навчання та розвиток працівників і 35% — збільшуватимуть кількість співробітників. Тільки 5% респондентів скорочуватимуть персонал.
Зростають труднощі з пошуком співробітників і згідно з опитуванням ІЕД. 38.9% респондентів повідомляють, що їм важче шукати кваліфікованих працівників (проти 31% у лютому), а 31.7% — мають проблеми з пошуком некваліфікованих кадрів (проти 26.5%).
Також очікують зменшення кількості працівників на своїх підприємствах й респонденти опитування НБУ. Баланс відповідей — «мінус» 6.3% (в ІV кварталі 2023 року — «мінус» 6.5%). Найпесимістичніші у своїх прогнозах компанії добувної промисловості, будівництва, а також енерго- та водопостачання. Збільшення кількості працівників очікують тільки підприємства торгівлі.
Цікаво, що згідно з рейтингом Опендатабот, найбільшим роботодавцем України є Укрзалізниця — у компанії працює понад 187 тис. співробітників. На другому місці — АТБ-МАРКЕТ із 44 тис. робітників. А на третьому — Укрпошта, де працює майже 35 тис. співробітників.
Підвищити ефективність пошуку співробітників допоможуть інструменти Big Data. Детальніше про користь і можливості рішення читайте у нашій статті Big Data для рекрутерів. Як технології спрощують пошук працівників або звертайтесь до спеціалістів Київстар.
Big Data та аналітика
Big Data-рішення для бізнесу
Набір інструментів для аналізу великих масивів даних під різні потреби бізнесу — аналіз та пошук аудиторії, геоаналітика, налаштування персоналізованної комунікації тощо.
Додайте коментар