Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на лютий 2024

29 лютого 2024

9 хв.

Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на лютий 2024

Про що:

Українські підприємці пройшли через ще один рік війни. І попри безпекові, фінансові, логістичні та кадрові проблеми, компанії продовжують відновлюватися й розвиватися. Саме це було у фокусі уваги свіжих досліджень стану бізнесу від низки аналітичних організацій. Про них, а також про ключові зміни економіки в лютому розповідаємо далі.

Зміст

ВВП зростає, а міжнародні резерви — зменшуються

Бізнес очікує зняття блокади кордонів

91% підприємств відновили роботу з лютого 2022

Ринок праці продовжує оживати

E-commerce повертає втрачені позиції

Майже 80% МСБ планують розширювати бізнес у 2024

Коментар від Vika345

Зараз набирає популярності навчання криптотрейдингу після навчання ви з криптою на "ти" і дохід вас порадує.

ВВП зростає, а міжнародні резерви — зменшуються

Українська економіка увійшла в лютий з такими показниками:

  • Споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 4.7% із 5.1% у грудні. В місячному вимірі ціни зросли на 0.4%. 
  • ВВП в січні зріс на 3.5% [±1%] порівняно з січнем 2023 року. Цьому сприяло зростання інвестиційного попиту та розширення логістичних можливостей — зовнішні ринки стали більш доступними для національних виробників. Так, у лютому український морський коридор експортував найбільші обсяги продукції з початку повномасштабного вторгнення. 
  • Товарообіг за січень склав $8.5 млрд, що на 7% більше, ніж за січень 2023 року. В Україну імпортували товарів на суму $5.1 млрд, а експортували – на $3.4 млрд.
  • Міжнародні резерви України зменшилися на 4.9% порівняно з груднем 2023-го — до $38 525 млн. НБУ пояснив це трьома причинами: Україна виплачує борги в іноземній валюті, продовжуються валютні інтервенції для збереження курсової стійкості, а міжнародна допомога зменшилася.

Бізнес очікує зняття блокади кордонів

Для понад 20% українських підприємств розв'язання проблеми блокади західних кордонів — очікувана зміна для поліпшення бізнес-клімату в країні. Про це говорить останнє опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. Респонденти кажуть, що питання блокади є більш важливим для розвитку компаній, ніж подолання корупції, якої очікують 17% опитаних.

Також опитані підприємці кажуть про скорочення експорту. У січні 34% респондентів скоротили експорт (у грудні 2023-го таких компаній було 20%). А частка бізнесів, які наростили експорт, у січні знизилася до 19% порівняно з 32% у грудні. Протягом наступних трьох місяців майже 29% респондентів очікують зростання експорту. А скорочувати його планують лише 5% компаній.

91% підприємств відновили роботу з лютого 2022

Такими є результати дослідження Програми розвитку ООН (UNDP) про вплив війни на мікро-, малі та середні підприємства в Україні. Воно підкреслює важливість ММСП для української економіки, які складають 99.98% усіх суб'єктів господарювання та дають 74% усіх робочих місць.

Компанії поетапно повертають рівень потужностей, який був до повномасштабного вторгнення, — зараз вони використовують у середньому 53.4% власних потужностей. Очікується, що у 2024 році цей показник зросте до 56%. Також за наявності попиту підприємства готові збільшити оборот на 50%. 

Ключові результати дослідження:

  • Про фінансові втрати від війни. 9.5% опитаних підприємців не мали економічних втрат через війну, а у ще 10% були помірні збитки — до $10 тис. Проте середні втрати значно вище — $227 тис. на компанію.

  • Про необхідні інвестиції. Середній розмір фінансових вкладень для розвитку середнього бізнесу в наступні три роки — $950 тис. на компанію. Малому бізнесу потрібні менші інвестиції — від $30 до $300 тис. Водночас майже 80% опитаних бізнесів не планують залучати іноземні інвестиції — покладаються на внутрішні позики. 

  • Про інвестиційні пріоритети. На думку бізнесу, стимулювати розвиток можуть інвестиції в обладнання, маркетинг та розвиток робочої сили — навчання та підвищення або зміну кваліфікації персоналу.

  • Про перешкоди. Найбільшими перепонами для розвитку бізнесу є: непередбачуваність ситуації в Україні та на внутрішньому ринку, непередбачені дії держави, недостатня кількість платоспроможних клієнтів, недостатня кількість кваліфікованих робітників і недостатній капітал.

  • Про ситуацію у секторах. Найбільш негативно повномасштабна війна вплинула на виробництво, будівельну сферу, громадське харчування, готелі та туризм. 

  • Про відновлення. Найшвидшими темпами відновлюється сектор будівництва — він збільшився на 20.9% за перші дев'ять місяців 2023 року порівняно з тим самим періодом 2022-го. Позитивна динаміка й в ритейлі — за аналогічний період оборот роздрібної торгівлі збільшився на 11.6%. Відновлюється і сільське господарство — урожай зернових станом січень 2024-го на 15% вищий порівняно з тим же періодом 2023-го.

  • Про допомогу держави. Кожен другий опитаний підприємець заявив, що потребує державної допомоги. Йдеться про позики, програми працевлаштування, зниження податків і гранти. Близько чверті компаній отримали допомогу від держави для стимулювання бізнесу.

Ринок праці продовжує оживати

Протягом останніх двох років ринок праці відновився на 93% за кількістю вакансій — говорить дослідження Work.ua

Але тільки у 9 проаналізованих категоріях роботодавці пропонують більше вакансій, ніж у січні 2022 року. У лідерах — медицина та фармацевтика, освіта та наука, охорона та безпека. Помітно збільшився попит на спеціалістів у галузі ментального здоров'я: приріст вакансій для психологів — +136% у січні 2024 року до січня 2022-го, а психіатрів  — +129%. Зростає попит на фахівців з реабілітації та лікарів.

Натомість у 19 категоріях пропозицій менше, ніж два роки тому. Найгірша ситуація у категорії «IT, комп’ютери, інтернет»: кількість вакансій front-end розробників зменшилася на 81%, а back-end розробників — на 75%.  

З початку повномасштабного вторгнення у 10 разів побільшало вакансій у галузі «Неприбуткові, благодійні та громадські організації». А кількість вакансій для ветеранів зросла у 3 рази. Хоча наразі вони складають лише 7% від ринку праці. Також стало вдвічі більше пропозицій для пенсіонерів та людей з інвалідністю.

Середня зарплата за два роки зросла у кожній області. Найбільше — у Херсонській, Донецькій та Закарпатській областях.

Закарпатська область також у лідерах за зростанням кількості вакансій, якщо порівнювати з показниками лютого 2022 року. Далі йдуть Івано-Франківська,  Хмельницька та Львівська області.

E-commerce повертає втрачені позиції

За результатами 2023 року онлайн-ритейл відновився після падіння у 2022-му та навіть трохи перевершив показники 2021-го. Про це свідчить дослідження ринку українського електронної комерції від Promodo.

Зупинимось на найцікавіших фактах:

  • Лідер розвитку в онлайні — категорія «Продукти та алкоголь»: за рівнем доходу у 2023-му вона зросла на 65% у доларах і на 85% — у гривні порівняно з 2021-м.
  • Ніша «Електроніка» показала дохід у гривні на 17% вище, а в доларах — на 2%. Але зростання почалося лише з третього кварталу минулого року.
  • Категорія «Одяг і взуття» виросла за рівнем доходу в доларах на 6%, а у гривні — на 22%.
  • Ніша «Зоотовари» відзначилася зростанням доходу в гривні на 30%, в доларах — 13%.
  • Антилідер розвитку в онлайні — категорія «Дитячі товари». У 2023-му дохід підприємців впав у доларах на 41%, у гривні — на 27%. 

Promodo зауважує, що e-commerce в усіх категоріях у 2023-му почав нарощувати рекламні бюджети — у гривні вони на 40% перевищили показники 2021-го. Найбільш ефективним каналом з залучення трафіку був Google Ads.

Майже 80% МСБ планують розширювати бізнес у 2024

Про це свідчить опитування Індекс настроїв малого бізнесу за 2023 рік від Європейської Бізнес Асоціації. Кількість підприємців, які планують масштабувати бізнес, зросла з 76% до 79% порівняно з минулим роком. 

30% опитаних хочуть відкрити нові напрямки бізнесу, а 14% — розширюватися на інші ринки. Водночас тільки 14% на момент дослідження експортували свої товари чи послуги за кордон. 

Зросла частка підприємців, які готові залучати фінанси у розвиток свого бізнесу — у 2024 році це планують робити 80% опитаних. Торік показник сягав 67%. Які ресурси бізнес планує залучати:

  • особисті кошти — 40%
  • гранти — 20%
  • кредити — 12%
  • інвестиції — 9%

Збільшилася частка тих, хто вважає доступним банківське кредитування — з 10% до 19%.

Якщо ваша компанія теж планує масштабуватися у 2024 році, варто потурбуватися про сучасні рішення для розвитку. Знайдете такі на сайті Київстар Бізнес — обирайте інноваційні сервіси та технології, які стануть запорукою високих результатів компанії.

Зміст

ВВП зростає, а міжнародні резерви — зменшуються

Бізнес очікує зняття блокади кордонів

91% підприємств відновили роботу з лютого 2022

Ринок праці продовжує оживати

E-commerce повертає втрачені позиції

Майже 80% МСБ планують розширювати бізнес у 2024

Коментар від Vika345

Зараз набирає популярності навчання криптотрейдингу після навчання ви з криптою на "ти" і дохід вас порадує.

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Vika345

26 березня 2024

Зараз набирає популярності навчання криптотрейдингу після навчання ви з криптою на "ти" і дохід вас порадує.

Схожі статті