Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на травень 2024
31 травня 2024 7 хвилин читання

Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на травень 2024

Аналітика та дослідження#Бізнес#Економіка#BigData#БігДата

Про що:

Небезпека, зростання цін і дефіцит кадрів — ключові проблеми українських підприємств, згідно зі свіжими опитуваннями. Водночас настрої бізнесу не зовсім песимістичні й в піврічній перспективі компанії дають позитивні прогнози своєї роботи. Детальніше про проблеми та очікування бізнесу, стан ринку праці й актуальну ситуацію в економіці країни — в нашому огляді.

Зміст

Інфляція призупинилася, а експорт побив рекорди

Бізнес сильніше відчуває небезпеку, але має позитивні прогнози

Кількість вакансій на ринку праці зростає

10 тис. підприємців отримали доступні кредити

Інфляція призупинилася, а експорт побив рекорди

З якими показниками українська економіка увійшла у травень:

 • Споживча інфляція в річному вимірі залишилася на рівні 3.2%. У місячному вимірі ціни зросли на 0.2%. Призупинення інфляції пов'язано зі здешевленням сировини завдяки торішнім врожаям, ефектами теплої погоди, а також переорієнтацією виробників на внутрішній ринок через вплив блокади західних кордонів.
 • За оцінками Мінекономіки, ВВП у квітні 2024 року виріс на 4.3% [±1%] порівняно з квітнем минулого року. Серед причин зростання — збільшення обсягів експорту товарів, підвищення попиту на будівельні послуги, стабільна робота морського коридору, поліпшення ділових настроїв і пожвавленням споживчої активності.
 • За 4 місяці 2024 року товарообіг України сягнув $35.3 млрд. В Україну імпортували товарів на суму $21.9 млрд, а експортували — на суму $13.4 млрд.  Безпосередньо у квітні експорт склав понад 13 млн тонн — це рекордний обсяг продукції з початку повномасштабної війни. У грошовому вимірі експорт у квітні сягнув $3.3 млрд.
 • Міжнародні резерви України становили $42.4 млрд. У квітні вони знизилися на 3.1%. На це вплинули валютні інтервенції НБУ для підтримання стійкості курсу та боргові виплати в іноземній валюті. Зокрема, Україна сплатила Міжнародному валютному фонду $92.6 млн.

Бізнес сильніше відчуває небезпеку, але має позитивні прогнози

55% українських компаній вважають небезпеку найбільшою перешкодою для ділової активності — про це свідчать результати останнього опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. І це найвищий показник з травня 2022 року. Минулого місяця безпекові фактори були на третьому місці серед перешкод — про них говорили 46% опитаних підприємств.  

На другому місці в рейтингу перешкод для бізнесу — зростання цін на сировину, матеріали та товари (51% проти 53% у березні), а на третьому — брак робочої сили (43% проти 50%). На проблемах з електроенергією цього разу акцентували представники 21% опитаних бізнесів — цей показник зменшився майже вдвічі з березня (40%).

Водночас компанії зберігають позитивні оцінки власного економічного стану й країни загалом у шестимісячній перспективі. Про невизначеність говорять менш як 20% опитаних компаній.

Другий місяць поспіль маємо позитивні оцінки бізнес-діяльності й в опитуванні від НБУ. Індекс очікувань ділової активності у квітні становив 52.3 (у березні — 52.0). Також завдяки налагодженню логістичних ланцюгів, сталому споживчому попиту та уповільненню інфляції підприємства різних сфер зберігають позитивні оцінки своєї діяльності у найближчій перспективі:

 • промисловість — індекс 51.7 у квітні (проти 51.0 у березні)
 • будівництво — 53.4 (53.5)
 • сфера послуг — 53.1 (50.6)

Але через негативний вплив від блокування західного кордону помітно погіршили оцінки підприємств торгівлі — індекс 51.8 проти 55.1 у березні.

*Індекс розраховується на базі відповідей підприємств. Показник вище 50.0 означає поліпшення або зростання порівняно з попереднім місяцем, а нижче 50.0 — погіршення або скорочення порівняно з попереднім місяцем. Чим більше відхилення індексів від рівня 50.0, тим вища швидкість змін.

Кількість вакансій на ринку праці зростає

Дефіцит кадрів залишається в трійці перешкод для ведення бізнесу. А на Work.ua у квітні рекордна кількість вакансій — понад 111 тис., що є найбільшим показником з початку повномасштабної війни. Водночас середній розмір заробітної плати не змінюється вже третій місяць поспіль.

Серед компаній, які брали участь в опитуванні ІЕД, у квітні 43% бізнесів у квітні мали проблеми з пошуком кваліфікованих працівників, а 36.6% — некваліфікованих. Водночас вони не очікують суттєвих змін з зайнятістю на своїх підприємствах у наступні 3 місяці: 

 • планують зростання зайнятості — 3.3% 
 • мають намір скоротити чисельність працівників — до 10.2% 
 • не прогнозують жодних змін у зайнятості — 86.4%

Згідно з аналітикою Work.ua, у 14 областях України ринок праці пропонує більше вакансій, ніж у лютому 2022 року.

Другий місяць поспіль найбільша кількість вакансій у категорії «Сфера обслуговування» — 20 427 (+15% до березня). Також серед лідерів:

 • «Робочі спеціальності, виробництво» — 18 996 вакансій (+10%)
 • «Продаж, закупівля» — 14 435 (+1%)
 • «Роздрібна торгівля» — 13 352 (+12%)
 • «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» — 11 556 (+18%)
 • «Логістика, склад, ЗЕД» — 10 778 (10%)

Кількість резюме у квітні майже не відрізняється від рівня березня. Найвища конкуренція серед шукачів роботи — у Київській, Вінницькій, Харківській, Львівській і Волинській областях. А найнижча — у Чернівецькій, Закарпатській та Херсонській областях.

Якщо ваша компанія шукає працівників, пришвидшити процес допоможуть інструменти Big Data. Звертайтеся до спеціалістів Київстар, щоб дізнатися, в чому переваги таких рішень і для яких сфер найкраще підходить пошук співробітників з використанням Big Data.

Big Data та аналітика

Big Data та аналітика

Big Data-рішення для бізнесу

Набір інструментів для аналізу великих масивів даних під різні потреби бізнесу — аналіз та пошук аудиторії, геоаналітика, налаштування персоналізованної комунікації тощо.

10 тис. підприємців отримали доступні кредити

За програмою Доступні кредити від початку 2024 року бізнеси отримали 40 млрд грн кредитних коштів. Найбільше — 15 млрд грн — на поповнення обігових коштів. Також 8.6 млрд грн видали підприємствам, які працюють у зоні високого воєнного ризику, 8.2 млрд грн — переробним підприємствам і 6.3 млрд грн — на інвестиційні проєкти.

Найчастіше отримують кредити підприємства таких сфер: 

 • сільського господарства (47%)
 • оптової та роздрібної торгівлі (25%)
 • переробної промисловості (18%)

Трійка лідерів серед регіонів — Львівська, Дніпропетровська та Одеська області.

Крім кредитів, підприємцям доступні різноманітні гранти для розвитку — зібрали для вас 10 актуальних грантових програм для українського бізнесу.

Аналітика та дослідження#Бізнес#Економіка#BigData#БігДата

Зміст

Інфляція призупинилася, а експорт побив рекорди

Бізнес сильніше відчуває небезпеку, але має позитивні прогнози

Кількість вакансій на ринку праці зростає

10 тис. підприємців отримали доступні кредити

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#Бізнес#Економіка#2024#BigData#БігДата
#2024#Економіка#Бізнес
#BigData#ЩоЗБізнесом#Економіка#БігДата#Бізнес
#Бізнес#BigData#БігДата
#ВійнавУкраїні#ЩоЗБізнесом
#BigData#ATC#ВійнавУкраїні#ІдеїДляБізнесу
#Рішення#СмсРозсилка#ПортретКлієнта#Look-alike
#Stoprussia#ВійнавУкраїні#Рішення

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новин та отримайте промокод на Київстар ТБПідпишіться на розсилку