Про що:
Через проблеми з електроенергією та небезпеку менше підприємств працюють на повну потужність, але очікування бізнесу залишаються позитивними. Споживча інфляція знову пришвидшилася, а міжнародні резерви знизилися. Морський коридор працює вже рік, а уряд запускає програму для підтримки українських виробників. Детальніше про кожну з цих змін економіки та бізнесу — читайте у нашому серпневому огляді.
Зміст
Споживча інфляція пришвидшується, а товарообіг зростає
Регіональний бізнес працює з обмеженнями та фокусується на диджиталізації
Бізнес пом’якшив оцінки ділової активності
Підприємства назвали головні перешкоди для роботи
Кількість вакансій збільшується, попри «низький» сезон
Уряд ухвалив програму «Національний кешбек»
Споживча інфляція пришвидшується, а товарообіг зростає
З якими показниками українська економіка увійшла в серпень:
- Споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 5,4% з 4,8% у червні. Але у місячному вимірі ціни не змінилися. Базова інфляція в липні зросла з 5,0% до 5,7%. НБУ пояснив це здорожчанням харчових продуктів через вищі витрати на їхнє зберігання, електроенергію та оплату праці. Промислова інфляція сповільнилася у місячному вимірі — з рекордних 14% у червні до 8,8%.
- За 7 місяців 2024 року товарообіг склав $61,7 млрд, що на 7% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Протягом січня-липня в Україну імпортували товарів на $39,1 млрд, а експортували — на $22,6 млрд.
- Міжнародні резерви склали $37,2 млрд — у липні вони знизилися на 1,8%. Як і минулого місяця, це через покриття дефіциту валюти на ринку, згладжування курсових коливань і боргові виплати країни. Актуальний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 4,8 місяця майбутнього імпорту.
В Україні рік працює тимчасовий коридор у Чорному морі. За цей час ним експортували понад 64 млн тонн продукції до 46 країн світу, з яких майже 44 млн тонн — зернові. Це стало можливо завдяки успіхам Сил оборони України в Чорному морі, відновленню портової інфраструктури та страхуванню воєнних ризиків для торгових суден.
Регіональний бізнес працює з обмеженнями та фокусується на диджиталізації
Такими є результати опитування Європейської Бізнес Асоціації — вони дослідили, як працюють компанії у Львівському, Одеському, Харківському та Дніпровському регіонах. Опитані підприємства в усіх локаціях мають спільні виклики: підтримка роботи в умовах війни, питання мобілізації та бронювання співробітників, нестача персоналу й дефіцит електроенергії.
Як оцінюють умови для роботи підприємства у регіонах:
- Львівський. Місцеві підприємці дали найвищі оцінки бізнес-клімату: 56% компаній працюють у повному обсязі, а 53% вважають умови для підприємництва задовільними (торік — 72%).
- Дніпровський. На повну потужність продовжують працювати 20% опитаних компаній, а 80% — з різними обмеженнями. 75% місцевих підприємців оцінили умови роботи як складні й 25% — як задовільні.
- Харківський. Жодна з опитаних компаній не працює в повному обсязі (торік — 6%), 91% — мають обмеження, а 9% — припинили діяльність. Підприємці планують скорочувати видатки й організовувати дистанційну роботу для працівників.
- Одеський. На повну потужність працюють 40% опитаних підприємств у регіоні. Задовільними є умови для 20% бізнесів, а складними чи дуже складними — для 75% (торік — 53%).
Попри труднощі, більшість опитаних компаній зосереджується не тільки на підтримці сталої роботи, а й на розвитку: планують диджиталізувати бізнес-процеси та виходити на нові ринки.
Бізнес пом’якшив оцінки ділової активності
Підприємства покращили оцінки результатів своєї роботи в найближчій перспективі — згідно з щомісячним опитуванням НБУ, Індекс очікувань ділової активності зріс до 44,4 (у червні — 43,6).
Цьому є кілька причин: бізнес адаптується до проблем з енергопостачанням, морський коридор працює стабільно, а валютні обмеження пом’якшені. Водночас стримують розвиток бізнесу погіршення безпекової ситуації, ризик подальших обстрілів інфраструктури й дефіцит кадрів.
Як оцінюють результати своєї роботи компанії з різних сфер:
- Промисловість. Індекс ділової активності майже не змінився — 45,8 (у червні — 45,5), але покращилися оцінки обсягів виготовленої продукції — 47,9 (у червні — 46,7).
- Будівництво. Через сезонне пожвавлення замовлень і бюджетне фінансування компанії покращили оцінки діяльності — вони зросли до 49,6 з 43. Найвищі очікування — збільшення обсягу будівництва (54,8 проти 41,3 у червні), нових замовлень (52,4 проти 45,7) та закупівлі сировини й матеріалів (57,1 проти 45,7).
- Послуги. Індекс очікувань ділової активності в секторі сягнув 42,5 (у червні — 39,7). Найбільш оптимістично бізнес налаштований щодо збільшення обсягу наданих послуг і нових замовлень — 42,7 і 43,1 (у червні — 40,5 і 38,5).
- Торгівля. Це єдиний сектор, підприємства якого знизили ділові очікування — до 44,7 з 46,4 у червні. Респонденти прогнозують подальше зменшення товарообігу й обсягу закупівлі товарів: 43,2 і 44,2 відповідно (у червні — по 46,4).
Підприємства назвали головні перешкоди для роботи
Через перебої з електропостачанням в липні темпи відновлення бізнесу впали — про це свідчать дані останнього опитування Інститут економічних досліджень. Так, Індекс відновлення ділової активності серед опитаних компаній зменшився майже втричі, а кількість компаній, які працюють на повну потужність, впала з 20% до 11%. Водночас очікування бізнесу та довгострокові плани залишаються позитивними.
Серед інших результатів дослідження:
- Частка підприємств, які не працюють зовсім, залишається незмінною вже кілька місяців поспіль — на рівні 2-3%.
- Кількість підприємств, які в найближчі 3-4 місяці прогнозують зростання, зменшилася з 39,7% до 35,7%. Але й частка компаній, які планують скорочувати виробництво, також впала — з 5,8% до 4,5%.
- Зросла частка підприємств, які в наступні 3 місяці очікують зростання цін, — з 21,8% до 38,6%.
Проблеми з електропостачанням продовжують займати перше місце серед перешкод для компаній. Найбільших втрат зазнає мікробізнес. А серед промислових галузей — деревообробка та металургія.
Кількість вакансій збільшується, попри «низький» сезон
Хоча традиційно влітку кількість роботи зменшується, цього сезону зростає і кількість вакансій, і конкуренція шукачів, і середня зарплата — про це свідчить дослідження Work.ua.
У липні найбільше зростання за вакансіями відносно червня було у Запорізькій (+5%), Миколаївській (+4%), Кіровоградській (+4%) та Харківській (+2%) областях. Хоча за абсолютною кількістю пропозицій продовжують лідирувати Київська, Дніпропетровська та Львівська області. Найбільше вакансій — у категорії «Робочі спеціальності та виробництво».
Кількість резюме на Work.ua у липні збільшилася на 9% відносно червня. Області з найвищою конкуренцією серед шукачів роботи — Київська, Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська. А з найнижчою — Донеччина, Херсонщина та Закарпаття.
Але про подолання дефіциту кадрів не йдеться. Як бачимо, ця проблема все ще в трійці перешкод бізнесу, згідно з опитуванням ІЕД. Бізнесу важче знаходити кваліфікованих працівників — про це повідомили 50,8% опитаних компаній проти 34,6% у червні. Посилюються труднощі з пошуком й некваліфікованого персоналу — це відчувають 37,8% опитаних компаній проти 28,7% у червні.
Уряд ухвалив програму «Національний кешбек»
Програма, яка є частиною урядової ініціативи «Зроблено в Україні», має запрацювати 2 вересня 2024 року. Кабінет Міністрів затвердив, що українці зможуть отримати компенсацію 10% вартості придбаних українських товарів. З 24 серпня виробники можуть подавати заявки на участь у програмі через портал Дія.
Очікується, що це сприятиме детінізації торгівлі та підтримці легального бізнесу. Як повідомляє КМУ, участь у програмі вже підтвердили ключові українські торгові мережі та виробники споживчих товарів.
Кешбек буде нараховуватися на різноманітні товари українського виробництва, включно з ліками та медичними виробами. Виняток — підакцизні товари. Українці зможуть витратити отримані кошти на донати на ЗСУ, військові облігації або послуги: медичні, комунальні, залізничні квитки та інші.
Щоб зростати в складних умовах, бізнесу потрібні нові технологічні рішення: хмарні сервіси, Big Data, RTK, IoT. Разом з фахівцями Київстар ви можете обрати актуальні для бізнесу сервіси та послуги, що дозволять швидше адаптуватися до викликів сьогодення.
Додайте коментар