Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на серпень 2024

30 серпня 2024

8 хв.

Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на серпень 2024

Про що:

Через проблеми з електроенергією та небезпеку менше підприємств працюють на повну потужність, але очікування бізнесу залишаються позитивними. Споживча інфляція знову пришвидшилася, а міжнародні резерви знизилися. Морський коридор працює вже рік, а уряд запускає програму для підтримки українських виробників. Детальніше про кожну з цих змін економіки та бізнесу — читайте у нашому серпневому огляді.

Зміст

Споживча інфляція пришвидшується, а товарообіг зростає

Регіональний бізнес працює з обмеженнями та фокусується на диджиталізації

Бізнес пом’якшив оцінки ділової активності

Підприємства назвали головні перешкоди для роботи

Кількість вакансій збільшується, попри «низький» сезон

Уряд ухвалив програму «Національний кешбек»

Споживча інфляція пришвидшується, а товарообіг зростає

З якими показниками українська економіка увійшла в серпень:

  • Споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 5,4% з 4,8% у червні. Але у місячному вимірі ціни не змінилися. Базова інфляція в липні зросла з 5,0% до 5,7%. НБУ пояснив це здорожчанням харчових продуктів через вищі витрати на їхнє зберігання, електроенергію та оплату праці. Промислова інфляція сповільнилася у місячному вимірі — з рекордних 14% у червні до 8,8%.
  • За 7 місяців 2024 року товарообіг склав $61,7 млрд, що на 7% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Протягом січня-липня в Україну імпортували товарів на $39,1 млрд, а експортували — на $22,6 млрд.
  • Міжнародні резерви склали $37,2 млрд — у липні вони знизилися на 1,8%. Як і минулого місяця, це через покриття дефіциту валюти на ринку, згладжування курсових коливань і боргові виплати країни. Актуальний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 4,8 місяця майбутнього імпорту.

В Україні рік працює тимчасовий коридор у Чорному морі. За цей час ним експортували понад 64 млн тонн продукції до 46 країн світу, з яких майже 44 млн тонн — зернові. Це стало можливо завдяки успіхам Сил оборони України в Чорному морі, відновленню портової інфраструктури та страхуванню воєнних ризиків для торгових суден.

Регіональний бізнес працює з обмеженнями та фокусується на диджиталізації

Такими є результати опитування Європейської Бізнес Асоціації — вони дослідили, як працюють компанії у Львівському, Одеському, Харківському та Дніпровському регіонах. Опитані підприємства в усіх локаціях мають спільні виклики: підтримка роботи в умовах війни, питання мобілізації та бронювання співробітників, нестача персоналу й дефіцит електроенергії. 

Як оцінюють умови для роботи підприємства у регіонах:

  • Львівський. Місцеві підприємці дали найвищі оцінки бізнес-клімату: 56% компаній працюють у повному обсязі, а 53% вважають умови для підприємництва задовільними (торік — 72%).
  • Дніпровський. На повну потужність продовжують працювати 20% опитаних компаній, а 80% — з різними обмеженнями. 75% місцевих підприємців оцінили умови роботи як складні й 25% — як задовільні. 
  • Харківський. Жодна з опитаних компаній не працює в повному обсязі (торік — 6%), 91% — мають обмеження, а 9% — припинили діяльність. Підприємці планують скорочувати видатки й організовувати дистанційну роботу для працівників.
  • Одеський. На повну потужність працюють 40% опитаних підприємств у регіоні. Задовільними є умови для 20% бізнесів, а складними чи дуже складними — для 75% (торік — 53%).

Попри труднощі, більшість опитаних компаній зосереджується не тільки на підтримці сталої роботи, а й на розвитку: планують диджиталізувати бізнес-процеси та виходити на нові ринки.

Бізнес пом’якшив оцінки ділової активності

Підприємства покращили оцінки результатів своєї роботи в найближчій перспективі — згідно з щомісячним опитуванням НБУ, Індекс очікувань ділової активності зріс до 44,4 (у червні — 43,6). 

Цьому є кілька причин: бізнес адаптується до проблем з енергопостачанням, морський коридор працює стабільно, а валютні обмеження пом’якшені. Водночас стримують розвиток бізнесу погіршення безпекової ситуації, ризик подальших обстрілів інфраструктури й дефіцит кадрів.

Як оцінюють результати своєї роботи компанії з різних сфер:

  • Промисловість. Індекс ділової активності майже не змінився — 45,8 (у червні — 45,5), але покращилися оцінки обсягів виготовленої продукції — 47,9 (у червні — 46,7). 
  • Будівництво. Через сезонне пожвавлення замовлень і бюджетне фінансування компанії покращили оцінки діяльності — вони зросли до 49,6 з 43. Найвищі очікування — збільшення обсягу будівництва (54,8 проти 41,3 у червні), нових замовлень (52,4 проти 45,7) та закупівлі сировини й  матеріалів (57,1 проти 45,7).
  • Послуги. Індекс очікувань ділової активності в секторі сягнув 42,5 (у червні — 39,7). Найбільш оптимістично бізнес налаштований щодо збільшення обсягу наданих послуг і нових замовлень — 42,7 і 43,1 (у червні — 40,5 і 38,5). 
  • Торгівля. Це єдиний сектор, підприємства якого знизили ділові очікування — до 44,7 з 46,4 у червні. Респонденти прогнозують подальше зменшення товарообігу й обсягу закупівлі товарів: 43,2 і 44,2 відповідно (у червні — по 46,4).

Підприємства назвали головні перешкоди для роботи

Через перебої з електропостачанням в липні темпи відновлення бізнесу впали — про це свідчать дані останнього опитування Інститут економічних досліджень. Так, Індекс відновлення ділової активності серед опитаних компаній зменшився майже втричі, а кількість компаній, які працюють на повну потужність, впала з 20% до 11%. Водночас очікування бізнесу та довгострокові плани залишаються позитивними. 

Серед інших результатів дослідження:

  • Частка підприємств, які не працюють зовсім, залишається незмінною вже кілька місяців поспіль — на рівні 2-3%.
  • Кількість підприємств, які в найближчі 3-4 місяці прогнозують зростання, зменшилася з 39,7% до 35,7%. Але й частка компаній, які планують скорочувати виробництво, також впала — з 5,8% до 4,5%. 
  • Зросла частка підприємств, які в наступні 3 місяці очікують зростання цін, — з 21,8% до 38,6%.

Проблеми з електропостачанням продовжують займати перше місце серед перешкод для компаній. Найбільших втрат зазнає мікробізнес. А серед промислових галузей — деревообробка та металургія.

Кількість вакансій збільшується, попри «низький» сезон

Хоча традиційно влітку кількість роботи зменшується, цього сезону зростає і кількість вакансій, і конкуренція шукачів, і середня зарплата — про це свідчить дослідження Work.ua

У липні найбільше зростання за вакансіями відносно червня було у Запорізькій (+5%), Миколаївській (+4%), Кіровоградській (+4%) та Харківській (+2%) областях. Хоча за абсолютною кількістю пропозицій продовжують лідирувати Київська, Дніпропетровська та Львівська області. Найбільше вакансій — у категорії «Робочі спеціальності та виробництво».

Кількість резюме на Work.ua у липні збільшилася на 9% відносно червня. Області з найвищою конкуренцією серед шукачів роботи — Київська, Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська. А з найнижчою — Донеччина, Херсонщина та Закарпаття.

Але про подолання дефіциту кадрів не йдеться. Як бачимо, ця проблема все ще в трійці перешкод бізнесу, згідно з опитуванням ІЕД. Бізнесу важче знаходити кваліфікованих працівників — про це повідомили 50,8% опитаних компаній проти 34,6% у червні. Посилюються труднощі з пошуком й некваліфікованого персоналу — це відчувають 37,8% опитаних компаній проти 28,7% у червні.

Уряд ухвалив програму «Національний кешбек»

Програма, яка є частиною урядової ініціативи «Зроблено в Україні», має запрацювати 2 вересня 2024 року. Кабінет Міністрів затвердив, що українці зможуть отримати компенсацію 10% вартості придбаних українських товарів. З 24 серпня виробники можуть подавати заявки на участь у програмі через портал Дія.

Очікується, що це сприятиме детінізації торгівлі та підтримці легального бізнесу. Як повідомляє КМУ, участь у програмі вже підтвердили ключові українські торгові мережі та виробники споживчих товарів.

Кешбек буде нараховуватися на різноманітні товари українського виробництва, включно з ліками та медичними виробами. Виняток — підакцизні товари. Українці зможуть витратити отримані кошти на донати на ЗСУ, військові облігації або послуги: медичні, комунальні, залізничні квитки та інші.

Щоб зростати в складних умовах, бізнесу потрібні нові технологічні рішення: хмарні сервіси, Big Data, RTK, IoT. Разом з фахівцями Київстар ви можете обрати актуальні для бізнесу сервіси та послуги, що дозволять швидше адаптуватися до викликів сьогодення.

Зміст

Споживча інфляція пришвидшується, а товарообіг зростає

Регіональний бізнес працює з обмеженнями та фокусується на диджиталізації

Бізнес пом’якшив оцінки ділової активності

Підприємства назвали головні перешкоди для роботи

Кількість вакансій збільшується, попри «низький» сезон

Уряд ухвалив програму «Національний кешбек»

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті