Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на липень 2024

31 липня 2024

8 хв.

Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на липень 2024

Про що:

Об'єктивно складні умови для економіки та бізнесу продовжують відображатися на настроях і результатах підприємств. Споживчі та промислові ціни підвищилися, а бізнес гостріше відчув наслідки дефіциту електроенергії через російські обстріли інфраструктури. Водночас ВВП і товарообіг зросли, а за перше півріччя українці відкрили більше ФОПів, ніж закрили. Про це все й не тільки — у липневому огляді стану економіки та бізнесу.

Зміст

Споживча та промислова інфляції пришвидшилися

72% топменеджерів оцінюють стан бізнесу задовільно або добре

Проблеми з електроенергією випередили безпекові

Індекс ділових очікувань бізнесу впав

За перше півріччя відкрили 148 тис. ФОПів, закрили — 92 тис.

Запити на українські CRM зросли у 8 разів

Споживча та промислова інфляції пришвидшилися

З якими показниками українська економіка увійшла у липень:

  • Споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 4,8% з 3,3% у травні. У місячному вимірі ціни зросли на 2,2%. Головна причина — підвищення цін на електроенергію (+63,6%). Цей фактор повпливав і на  промислову інфляцію — ціни виробників промислової продукції зросли на 14% порівняно із травнем.
  • ВВП зріс на 1,1% [±1%] у порівнянні із червнем минулого року. За перше півріччя зростання — на рівні 4,1% [±1%] відносно того ж періоду 2023-го. Один з ключових факторів, який уповільнює зростання економіки, — дефіцит електроенергії. А серед позитивних чинників — високі темпи експорту продукції гірничо-металургійного комплексу та ранній початок збору врожаю озимих культур.
  • За перші пів року 2024 року товарообіг склав $52,7 млрд. Це майже на 6% більше, ніж за аналогічний період 2023-го. В Україну імпортували товарів на суму $33,2 млрд, а експортували — на $19,5 млрд.
  • Міжнародні резерви склали $37,9 млрд — у червні вони знизилися на 2,9%. Це зумовлено валютними інтервенціями НБУ, щоб перекрити дефіцит валюти на ринку та згладити курсові коливання, а також борговими виплатами. Актуальний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 4,9 місяця майбутнього імпорту.

72% топменеджерів оцінюють стан бізнесу задовільно або добре

Такими є результати опитування «Бізнес в умовах війни», яке Європейська Бізнес Асоціація провела серед своїх членських компаній разом з UKRSIBBANK BNP Paribas Group. 45% опитаних керівників оцінюють стан справ задовільно, 25% –  добре, а 2% — дуже добре. 24% топменеджерів кажуть, що ситуація скоріше незадовільна, й лише 3% — дуже погана. 

56% респондентів прогнозують, що у наступні пів року стан компаній погіршиться, 16% — покращиться, і 27% — не очікують змін. При цьому, 47% топменеджерів планують розширювати бізнес: нарощувати клієнтську базу (13%), відкривати нові напрямки виробництв (11%) та збільшувати поточні (6%), а також виходити на міжнародні ринки (8%).

З початку року зменшилася кількість компаній, які працюють у повному обсязі, — з 78% до 64%. З різними обмеженнями працюють 36% підприємств. Це брак кваліфікованих працівників (75%), обмеження географії (60%) та призупинення роботи через повітряні тривоги (46%).

Проблеми з електроенергією випередили безпекові

65% підприємств назвали відключення електроенергії перешкодою для роботи — такі результати останнього опитування Інституту економічних досліджень. У травні ця проблема посідала третє місце в рейтингу з показником у 41%.

Також головні перешкоди для бізнесу в червні — безпекові виклики (54%) та зростання цін на сировину й матеріали (46%). Але у питанні дефіциту працівників підприємства мають позитивніші оцінки — вперше за кілька місяців ця проблема залишила трійку основних перешкод та посіла четверту сходинку в рейтингу. Про складнощі на ринку праці в червні говорили 42% опитаних компаній проти 49% у травні. Частка підприємств, які мали труднощі з пошуком кваліфікованих співробітників зменшилася з 41,1% до 34,6%, а некваліфікованих — із 38,9% до 28,7%.

Індекс ділових очікувань бізнесу впав

Традиційне щомісячне опитування НБУ також демонструє посилення впливу дефіциту електроенергії та підняття тарифів на роботу підприємств. Бізнес негативно оцінив актуальні результати своєї діяльності — Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у червні знизився з 48 до 43,6.

Які настрої та прогнози у представників різних сфер:

  • Промисловість. Індекс ділових очікувань знизився з 48,8 до 45,5. Найбільш песимістичні прогнози —  зменшення обсягів виготовленої продукції та нових замовлень й зростання цін на сировину та матеріали.
  • Будівництво. Індекс впав з 49,8 до 43. Представники галузі послабили оцінки обсягу будівництва, нових замовлень і закупівлі сировини та матеріалів.
  • Торгівля. У цій сфері найменше падіння Індексу — з 47,7 до 46,4. Зокрема підприємці очікують суттєвого  зростання закупівельних цін. 
  • Послуги. Індекс знизився з 47.2 до 39.7. Підприємці налаштовані на зменшення обсягів наданих послуг і нових замовлень. 

Бізнес стримано оцінює ділові перспективи на наступні 12 місяців — згідно з квартальним опитуванням НБУ, Індекс ділових очікувань становить 99,5% (у першому кварталі — 103%). Підприємці очікують зменшення обсягів виробництва товарів та послуг, але дають позитивніші оцінки інфляції: якщо у попередньому кварталі бізнес очікував зростання цін на 11%, то цього — на 9%.

За перше півріччя відкрили 148 тис. ФОПів, закрили — 92 тис.

За січень-червень 2024 року в Україні відкрили понад 148 тис. ФОПів — на 11% більше, ніж за аналогічний період торік. І це навіть попри те, що в червні зареєстрували на 30% менше підприємців, ніж у червні 2023-го. 

За даними YouControl.Market, за кількістю нових підприємців попереду Київ (+20 тис.), Дніпропетровська область (+14 тис.) та Київська область (+11 тис.). Але лідери за приростом ФОПів, порівняно з першим півріччям 2023-го, інші: Кіровоградська область — +25,7%, Запорізька — +25,5%, Донецька — +19,9% та Чернігівська — +19,2%.

Найбільше ФОПів зареєстрували у сфері роздрібної торгівлі — понад 40 тис., та інформаційних технологій — 19,6 тис. А найвищий приріст маємо в освітньому секторі — у  2024 році українці відкрили на 45,5% (5,3 тис.) більше ФОПів, ніж за 2023-й.

Водночас спостерігаємо і приріст закриття ФОПів за результатами першого півріччя. Як повідомляє YouControl.Market, припинили роботу майже 92 тис. підприємців — це на 54% більше, ніж за аналогічний період 2023 року.

Запити на українські CRM зросли у 8 разів

Платформа Ringostat на основі даних понад 12 тис. компаній за 2021-2024 роки дослідила, якими CRM користується бізнес. Що з'ясували:

  • З 2021 року кількість компаній, які використовують російські CRM-системи, зменшилась у понад 4 рази — з 73% до 17%.
  • Запити на українські CRM зросли майже у 8 разів — з 7% до 54%.

Вас також може зацікавити:

5 українських CRM для бізнесу
  • Частка кастомних CRM, розроблених самостійно компаніями під специфіку бізнесу, зменшилася з 15% до 5%.
  • Кількість CRM з інших країн зросла з 5% до 24%. 

При цьому стабільною залишається частка компаній, які взагалі не використовують CRM — 42% у 2021 році та 39% у 2024-му.

Шукайте корисні сервіси та рішення для розвитку компанії на Київстар Бізнес.

Зміст

Споживча та промислова інфляції пришвидшилися

72% топменеджерів оцінюють стан бізнесу задовільно або добре

Проблеми з електроенергією випередили безпекові

Індекс ділових очікувань бізнесу впав

За перше півріччя відкрили 148 тис. ФОПів, закрили — 92 тис.

Запити на українські CRM зросли у 8 разів

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті