Про що:
Вересень був місяцем, коли компанії продовжували адаптуватися до блекаутів і будували плани на майбутнє. Бізнес має позитивні прогнози щодо своєї роботи та готується до зими 2024-2025. Українська економіка зазнає різновекторних змін: інфляція пришвидшується, але ВВП і міжнародні резерви зростають. Як у цих умовах працюють компанії та які мають плани — у нашому традиційному короткому огляді.
Зміст
Міжнародні резерви збільшуються, а ціни зростають
Бізнес прогнозує зростання у 2025 році
Компанії вкотре покращили ділові очікування
Відновлення виробництв падає, але очікування стабільні
Компанії готують плани на випадок тривалих блекаутів
З січня українці відкрили майже 194 тис. ФОПів
Коментар від Ганна Сухорукова
Катерино, дякуємо за ваш відгук. Це наша щомісячна рубрика. Підписуйтеся на наш блог (якщо ще не підписані), щоб не пропустити нові статті "Що з бізнесом" :)
Міжнародні резерви збільшуються, а ціни зростають
З якими показниками українська економіка увійшла в серпень:
- Споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 7,5% з 5,4%. У місячному вимірі ціни зросли на 0,6%. Базова інфляція зросла до 6,5% з 5,7%. Одна з причин такого зростання цін — вищі витрати бізнесу на продовольчу сировину, енергію та оплату праці. Водночас промислова інфляція знову сповільнилася у місячному вимірі — з 8,8% до 2,2%.
- За 8 місяців 2024 року товарообіг склав $72,6 млрд, що на 10% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Протягом січня-серпня в Україну імпортували товарів на суму понад $45,1 млрд, а експортували — майже на $27,5 млрд.
- Міжнародні резерви сягнули $42,3 млрд — у серпні вони збільшились на 13,7%. Це стало можливим завдяки значним обсягам надходжень від міжнародних партнерів, що перевищили продаж валюти НБУ та боргові виплати держави.
- ВВП у серпні зріс на 3,5% [±1%] у порівнянні із серпнем минулого року. А за вісім місяців 2024-го — на 3,9% [±1%], якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року. У Мінекономіки зазначають, що основними драйверами наразі є чотири галузі: промислова, транспортна, будівельна та внутрішня торгівля.
МВФ переглянув прогнози стану української економіки: очікують, що зростання ВВП України за підсумками 2024 року буде на рівні 3% (раніше — від 2,5% до 3,5%), а інфляція — 9% (раніше — 8%).
Бізнес прогнозує зростання у 2025 році
53% компаній очікують позитивну динаміку свого розвитку наступного року — Що з бізнесом? Коротко про стан економіки та компаній на вересень 2024про це свідчить дослідження Європейської Бізнес Асоціації. 33% опитаних підприємств прогнозують, що у 2025 році збережуть бізнес-показники на рівні 2024-го, і 14% — очікують на погіршення ситуації.
Про що розповіли компанії в опитуванні:
- 72% підприємств очікують на зростання доходів у гривні, а 15% — на падіння;
- 46% — прогнозують збільшення доходів у натуральному виразі, а 21% — зменшення;
- 16% — планують нові масштабні інвестиційні проєкти (торік — 26%);
- 59% — інвестуватимуть у соціальні ініціативи (минулого року — 65%).
У бюджети на 2025 рік бізнес закладає курс долара на рівні 44 грн/$. Для порівняння, на 2024-ий компанії закладали курс 41 грн/$. Зазначимо, що згідно з прогнозом Мінекономіки на 2025 рік, заплановано середньорічний курс долара на рівні 45 грн/$.
Компанії вкотре покращили ділові очікування
Індекс очікувань ділової активності серед підприємств зростає другий місяць поспіль — згідно з опитуванням НБУ, він становить 48,4 (у липні — 44,4). Компанії продовжують пом'якшувати прогнози з кількох причин: адаптація до відключень електроенергії, стабільна робота морського коридору, сталий внутрішній попит на товари й послуги.
Як відрізняються оцінки економічних результатів підприємств з різних галузей:
- Промисловість. Секторальний Індекс зріс з 45,8 до 48,6. Суттєво покращилися прогнози збільшення обсягів виготовленої продукції та нових замовлень — 52,1 та 51,6 (у липні — 47,9 та 46).
- Будівництво. Через сприятливі погодні умови, збільшення внутрішнього попиту та бюджетне фінансування на відновлення інфраструктури Індекс зріс до 50,7 з 49,6. Бізнес і надалі очікує збільшення обсягу будівництва.
- Торгівля. Стабільний внутрішній попит і достатня пропозиція товарів на ринку сприяли підвищенню оцінок ділової активності з 44,7 до 50,4. Компанії очікують у майбутньому зростання обсягу товарообороту.
- Послуги. Галузевий індекс активності сягнув 46.5 (у липні — 42.5). Компанії прогнозують збільшення обсягу наданих послуг і нових замовлень.
Респонденти продовжують оцінювати ситуацію на ринку праці переважно як нестійку. Лише будівельні підприємства очікують на збільшення чисельності працівників.
Відновлення виробництв падає, але очікування стабільні
Згідно з опитуванням Інституту економічних досліджень, Індекс відновлення ділової активності підприємств впав з 0,13 до 0,08 (за шкалою від -1 до +1). Найбільше падіння — у мікро та малих підприємств. А от серед великого бізнесу спостерігається несуттєве підвищення Індексу.
Водночас частка компаній, які не можуть передбачити свою економічну ситуацію на наступні пів року, зменшилась з 28% до 21,2%. Прогнози на наступні два роки можуть дати близько 30% компаній — цей показник є стабільним з травня. Тобто зменшення темпів відновлення не вплинуло на визначеність підприємств щодо довгострокових перспектив.
Частка компаній, які працюють на повну потужність, майже незмінна — 10% проти 11% в липні. Але майже в чотири рази збільшилася кількість підприємств, що працюють із завантаженістю потужностей до 25% — з 4% до 15%.
Що ще показало опитування:
- Кількість компаній, які в найближчі 3-4 місяці прогнозують у себе зростання, збільшилася з 35,7% до 38,2%%.
- Частка підприємств, які скоротили виробництво, зросла з 15,9% до 20,1%.
- Збільшилася кількість компаній, що стикнулися з підвищенням цін — з 19,8% до 30%.
Дещо змінився рейтинг перешкод для роботи бізнесу. На першому місці залишаються проблеми з електропостачанням, на якій наголосили 65% респондентів проти 78% у липні. Але суттєво загострилася проблема дефіциту працівників — про неї повідомили 63% опитаних компаній проти 47% у минулому опитуванні.
Компанії готують плани на випадок тривалих блекаутів
88% компаній готові до відключень електроенергії, а 94% — або вже мають план дій на випадок довгих відключень, або розробляють його. Такими є результати опитування Американської торговельної палати в Україні та Deloitte про підготовку підприємств до зими 2024-2025.
76% бізнесів підтвердили, що тривалі відключення електроенергії впливають на роботу. Як саме:
- 62% — мають додаткові фінансові витрати, наприклад, на придбання палива та генераторів;
- 49% — помічають погіршення морального стану команд;
- 46% — втрачають продуктивність;
- 25% — зупиняють виробництво;
- 20% — спостерігають зниження якості обслуговування клієнтів;
- 17% — стикаються з затримками у постачанні та логістиці.
Як компанії забезпечують безперервність роботи під час тривалих блекаутів:
- 68% — надають працівникам зарядні станції або павербанки;
- 64% — встановлюють гнучкий індивідуальний графік роботи;
- 58% — забезпечують безперебійне живлення в офісних приміщеннях і на виробництві.
37% опитаних компаній можуть самостійно забезпечувати електропостачання протягом понад 24 годин. 86% респондентів для цього використовують генератори. 40% — додають до генераторів інші засоби, наприклад, сонячні панелі або газові установки.
З січня українці відкрили майже 194 тис. ФОПів
За 8 місяців 2024 року в Україні зареєстрували 193 192 ФОПа, за даними Опендатабот. Закрили за цей період понад 120 154.
Найбільше нових ФОПів у Києві — понад 26 тис. або 13,6% від загальної кількості. Далі йдуть Дніпропетровщина (18 025), Львівщина (14 459), Київщина ((14 428) та Харківщина (12 954). Найактивніше зросла кількість нових ФОПів за рік у Запорізькій області — на 11%, Кіровоградській — на 10% і Чернігівській — на 9,6%. Найчастіше ФОПи відкривали у галузі роздрібної торгівлі (27,5%), IT (7,6%) та оптової торгівлі (7,6%).
Одна з важливих умов стабільного розвитку для ФОП — сучасні технологічні рішення, які допомагають оптимізувати бізнес-процеси. Зв'язок, інструменти для залучення клієнтів, комунікаційні рішення, безпека — усе це допоможе малому підприємству зростати та встигати за ринком. Шукайте корисні сервіси саме для вашої справи на Київстар Бізнес.
Додайте коментар
Ганна Сухорукова
8 листопада 2024
Катерино, дякуємо за ваш відгук. Це наша щомісячна рубрика. Підписуйтеся на наш блог (якщо ще не підписані), щоб не пропустити нові статті "Що з бізнесом" :)
Катерина
9 жовтня 2024
Корисна інформація.