Про що:
Другий рік повномасштабної війни для бізнесу розпочинається оптимізмом. Компанії очікують збільшення свого виробництва, адже найперше стабілізувалося електропостачання. Водночас аграрії вже почали посівну, хоча на галузь все ще чекають непрості виклики з експорту продукції зерновим коридором та з розмінування полів. Більше цікавого з нових досліджень стану бізнесу у березні 2023 році зібрали для вас у цьому матеріалі.
Зміст
Бізнес стає оптимістичним, але не в будівництві
Стартувала посівна 2023. Яка ситуація в аграріїв?
Ринок праці може відновитися до 2025 року
Найчастіше жінки очолюють бізнес у туризмі та освіті
Бізнес стає оптимістичним, але не в будівництві
Український бізнес на другий рік повномасштабної війни відчутно оптимістичніший. Так, опитування підприємств від НБУ показує, що після майже чотирьох місяців падіння індекс очікування ділової активності підвищився з 37,5 у січні до 45.0 у лютому.
Песимістичні настрої значно зменшилися, адже поступово відновилося електропостачання, а також бізнес вже подбав про альтернативні джерела енергії на випадок повторних відключень. Зокрема, підприємства промисловості очікують, що у 2023 році зросте кількість експортних замовлень і відповідно їхні обсяги виробництва.
За даними НБУ, бізнес відновлює свою активність майже в усіх галузях, окрім будівництва. Компанії цієї сфери навпаки очікують, що через брак коштів у населення попит на будівельні роботи найближчим часом не зростатиме. Тому секторальний індекс склав 33,5. Це негативний показник, адже нейтральний рівень — 50.
Водночас найбільш вразливими до нестабільності під час війни залишається малий та середній бізнес. Про це говорить дослідження Європейської Бізнес Асоціації. Так, у березні настрої МСБ виглядають наступним чином:
- 58% незадоволені станом власного бізнесу;
- 29% оцінює економічні умови в Україні як катастрофічні для бізнесу;
- 38% вважає, що економічна ситуація лише погіршуватиметься;
- 33% впевнені, що їхні справи покращуватимуться наступні пів року.
Цікаво, що під час пандемії коронавірусу у 2020 році економічні умови для бізнесу назвали катастрофічними 44% опитаних ЄБА. Такий показник в півтора раза більший, ніж відсоток таких же відповідей у 2023 році — 29%. Це свідчить про те, що український бізнес увійшов у воєнний стан більш підготовленим, ніж у пандемію. Не в останню чергу це вдалося завдяки технологіям для підтримки віддаленої роботи, наприклад, хмарним сервісам, IP-телефонії, програмам для дистанційної командної співпраці тощо.
Командна робота
Microsoft 365 від Київстар
Набір ліцензійних додатків та сервісів для роботи вашої команди: Word, Excel, Powerpoint, бізнес-месенджер Teams, корпоративна пошта Outlook, 1 ТБ хмарного сховища та інше.
Стартувала посівна 2023. Яка ситуація в аграріїв?
У березні вже розпочалися посівні роботи. Першими вийшли на поля аграрії в Одеській області, а поступово до них долучилися й інші господарства. Тому наприкінці місяця в Україні засіяли вже понад 80 тисяч гектарів зернобобових та зернових культур у дванадцяти регіонах. Це хороший показник, адже в той самий час 2022-го року сівба через війну навіть не починалась.
Порівняно до 2021-го року посівні площі в Україні скоротилися на 25% або ж на майже 7 млн гектар. Мова як про окуповані території, так і про небезпечну для обробки землю. Так, за даними Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), досі залишаються замінованими близько 2 млн гектарів полів.
Зокрема, на аграрну галузь значно впливають наступні чинники:
- Зернову угоду після важких переговорів таки продовжили на 4 місяці. Це дає змогу українським виробникам і надалі експортувати с/г продукцію до країн Азії, Африки та Європи. Так, найчастіше зерно прямує з України до Китаю, Бангладешу, В’єтнаму, Єгипту, Ефіопії тощо.
- Уряд відновить кредитування аграріїв за програмою «5-7-9%». У 2023-му році Кабмін запланував загальний обсяг позик для сфери у 20млрд гривень.
- У Міноборони схвалили план, за яким держава буде розміновувати сільськогосподарські землі. Це має пришвидшити роботу операторів протимінної діяльності та убезпечити проведення посівної.
Зокрема, через війну аграрії вимушено змінюють географію сівби, а також замінюють звичні для себе культури. Скажімо, на Кіровоградщині менше сіють озиму, а натомість надали перевагу кукурудзі та соняшнику. А в Івано-Франківській області у 2023 році вирощуватимуть більше сої, картоплі та овочів.
Читайте більше про те, як зміниться аграрна галузь у нашій статті «Як виглядає агробізнес майбутнього? Три ключові інновації 2023 року»
Ринок праці може відновитися до 2025 року
Рівень безробіття в Україні, який у 2022 році сягнув 25-26%, залишиться на такому ж високому рівні і у 2023-му. Такі прогнози Національного банку України.
Водночас надалі попит на робочу силу має збільшуватися пропорційно до відновлення економічної активності в країні. Так, за прогнозами НБУ, відсоток безробітних може зменшитися у 2024 році до 20%, а у 2025 році до 17,6%. Проте такі очікування напряму залежать від безпекових ризиків в Україні.
У 2023 році невизначеність на ринку праці торкнулася й ІТ-сфери, яка до цього показувала найбільшу стійкість серед усіх галузей. Так, персонал ТОП-50 ІТ-компаній України зменшився зі 100 тисяч до 92 тисяч спеціалістів. Таке скорочення не є наслідком виключно війни, адже впав і глобальний попит: лише з початку року було звільнено 154 тисячі ІТ-працівників у понад 500 компаніях по всьому світу.
Найчастіше жінки очолюють бізнес у туризмі та освіті
Фахівці R&D центру YouControl дослідили, який вплив мають жінки на підтримку діяльності різних сфер бізнесу в Україні під час війни. Виявилося, що серед власників компаній найбільше жінок у туристичній галузі: станом на 1 березня 2023 року таких нарахували 7,6 тисячі або ж 51,7% від усіх турфірм країни.
На другому місці за популярністю — освіта. Понад 3,5 тисячі компаній у галузі належать жінкам, що складає 49% від загальної кількості. Також жінки володіють 42% ринку нерухомості або ж понад 26 тисячами компаній. Найменшою популярністю користуються сфери ІТ, будівництва, водопостачання й утилізації.
Водночас з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну саме у секторах освіти та охорони здоров’я найбільше з’явилося нових компаній, що належать жінкам.
Нагадаємо, що компанії найлегше проходять випробування війни, якщо можуть швидко адаптуватися до змін та передбачити ризики. У цьому можуть бути корисними сучасні технології. Наприклад, бізнес може забезпечити співробітників надійним зв’язком, підключити їх до сервісів дистанційної роботи та перенести свої ІТ-ресурси в хмару, щоб зберегти дані компанії та продуктивність команди в будь-яких умовах. Більшість необхідних сервісів можуть бути доступні у комплексному рішенні «Бізнес працює» від Київстар.
Додайте коментар