Що з бізнесом? Головні факти про стан української економіки та бізнесу за липень 2023

Що з бізнесом? Головні факти про стан української економіки та бізнесу за липень 2023

Тренди та аналітика#Бізнес#ВійнавУкраїні#ЩоЗБізнесом

Про що:

Липень, а відтак і першу половину 2023 року, бізнес в Україні зустрів такими подіями в економіці та законодавстві, як зменшення облікової ставки НБУ, повернення до довоєнних податків, відновлення попиту на споживчі кредити та стримано оптимістичні прогнози в агросекторі. Ринок праці в Україні залишається без змін порівняно з минулим місяцем — це традиційно пов’язано з літнім сезонним затишшям у період відпусток. Які настрої висловлює український бізнес? Та які головні факти з нових досліджень стану економіки за липень 2023 року? Розповідаємо у нашому огляді.

Зміст

Настрої українського бізнесу під час війни

Фінансові зміни на ринку: НБУ знизив облікову ставку

Україна повертається до довоєнних податків

На ринку праці традиційне літнє затишшя

Агробізнес: стримані оптимістичні прогнози

Настрої українського бізнесу під час війни

За результатами 14-го щомісячного опитування промислових підприємств від ДІЯ.Бізнес «Український бізнес в умовах війни», українські компанії оцінюють поточну ситуацію цілком позитивно. Зокрема, частка промислових підприємств, що працюють майже на повну та на повну потужність, є найвищою з початку повномасштабної війни. Проте вже три місяці спостерігається «стагнація» такого оптимізму — бізнес утримується від чітких прогнозів на віддалену перспективу, про що свідчить зростання довгострокової невизначеності.

Крім того, у червні 2023 Індекс змін у виробництві залишився без змін та становив 0,20. У відсотковому розподілі при цьому спостерігається зменшення частки промислових підприємств, що планують зростання виробництва. При цьому кількість тих, що мають намір скорочувати виробництво, залишилась без істотних змін.

Серед перешкод для ведення бізнесу під час війни підприємці назвали:

  • Зростання цін на сировину і товари — ця перешкода зберегла провідні позиції, при чому її абсолютне значення зросло.
  • Логістичні проблеми — посідають 2-ге місце в рейтингу перешкод, але на них вказує більша частка підприємств.
  • Перебої з електропостачанням — про них зазначають все більше бізнесів. Ця проблема залишилася на 4-му місці в рейтингу перешкод.
  • Брак робочої сили — зростає нестача персоналу, на початку літа на цю проблему вказало понад третина опитаних.

На фоні таких настроїв позитивну динаміку продовжує демонструвати галузь будівництва. Водночас у липні 2023 був анонсований старт програми підтримки індустріальних парків. Він передбачатиме пільги для тих, хто там працює, а також для інвестнянь — тих, хто інвестує у подібні проєкти.

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», у червні 2023 року індекс споживчих настроїв українців зменшився на 9,5 пунктів. Тепер він становить 82,5 п. Зокрема, українці стали гірше оцінювати показник поточного особистого матеріального становища й рівень доцільності великих покупок.

Фінансові зміни на ринку: НБУ знизив облікову ставку

Вперше з початку повномасштабної війни Національний банк України знизив облікову ставку з 25% до 22%. Це стало можливим завдяки стрімкому сповільненню інфляції та стійкій ситуації на валютному ринку.

Як це позначиться на бізнесі? Від облікової ставки залежить, під який відсоток банки надаватимуть кредити й депозити. Збільшення ставки використовується для стримування цін, зниження — для підвищення економічної активності шляхом більш активного кредитування. Тож бізнес може розраховувати на більш привабливі умови кредитування.

Що з бізнесом? Головні факти про стан української економіки та бізнесу за липень 2023

У підтвердження такого рішення, вперше з початку повномасштабної війни банки відзначили зростання попиту на споживчі кредити й кількості схвалених кредитних заявок бізнесу.

Крім зміни макроекономічної ситуації, зростання попиту на бізнес-кредити пов’язано також з трендом зростання самозайнятості серед українців. Адже станом на червень 2023 в Україні спостерігається рекордна кількість новостворених ФОПів.

Звʼязок та інтернет

Звʼязок та інтернет

Тарифи для компаній та підприємців

Обирайте тариф під власні потреби Бізнес UA. Швидкісний 4G, безлім на Київстар, хвилини інші номери та за кордон, а ще дві Суперсили на вибір - сервіси для роботи без оплат.

Україна повертається до довоєнних податків

Так, у липні 2023 було підписано податковий законопроєкт №8401, який передбачає скасування 2% єдиного податку (ЄП) із 1 серпня 2023 року та врегульовує перехід з 2% ЄП на 5% ЄП. Підписання цього закону є умовою, передбаченою угодою із МВФ.

Із 1 серпня частково відновлюються перевірки для підакцизних товарів, грального бізнесу та фінансових послуг, а з 1 жовтня поновить дію відповідальність за порушення у сфері застосування реєстратора розрахункових операцій (РРО). Водночас за даними дослідження Info Sapiens, 77% українського бізнесу воліють бачити зниження розміру податків.

На ринку праці традиційне літнє затишшя

Українським компаніям влітку стало складніше закривати вакансії. Станом на липень 2023 року кількість резюме тих, хто у пошуку роботи, значно скоротилась порівняно з відповідним періодом минулого року. Водночас загальний рівень безробіття знизився незначно і залишається на високому рівні — 21,4% проти 26,7% у липні 2022 (але він виріс проти показників травня 2023 — на 3,7%).

Що з бізнесом? Головні факти про стан української економіки та бізнесу за липень 2023

Агробізнес: стримані оптимістичні прогнози

Агрогалузь через підрив каховського водосховища російськими окупантами очікує цього сезону нижчих від запланованих показників врожайності, а відтак і показників ВВП. Проте погодні умови з більшою кількістю опадів дають підстави для обережно оптимістичних прогнозів.

Тренди та аналітика#Бізнес#ВійнавУкраїні#ЩоЗБізнесом

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#Бізнес#Економіка
#BigData#Тренд#БігДата#Тенденції#ТаргетованіРозсилки#ТригерніРозсилки#Геоаналітика#СмсРозсилка#SMS
#ЩоЗБізнесом#Бізнес#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Економіка
#BigData#ЩоЗБізнесом#Економіка#БігДата#Бізнес
#Бізнес#ЩоЗБізнесом
#BigData#ІнтернетДляБізнесу#Рішення
#ВійнавУкраїні#ЩоЗБізнесом

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новинПідпишіться на розсилку