Що з бізнесом? Коротко про стан бізнесу за січень 2023

31 січня 2023

4 хв.

Що з бізнесом? Коротко про стан бізнесу за січень 2023

Про що:

До початку 2023-го року майже 70% бізнесу в Україні відновили свою роботу. Тож, у січні більшість підприємців повернулися до виплати повних зарплат співробітникам та поступово готуються наймати нових працівників. Зокрема, компанії й далі намагаються оговтатися від наслідків війни та ставати стійкішими до можливих труднощів, а тому беруть доступні кредити для антикризових заходів.

Отже, найцікавіше з нових досліджень стану бізнесу в Україні зібрали у цьому матеріалі.

Зміст

Компанії в січні отримали кредитів на 3 млрд гривень

Майже 90% підприємців сплачують зарплати у повному обсязі

Збитки бізнесу через війну оцінили у 13 млрд доларів

Як змінився ринок праці на початку року

Компанії в січні отримали кредитів на 3 млрд гривень

За перший місяць 2023-го року понад тисячу підприємців отримали позики за урядовою програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Як звітують у Міністерстві економіки, загальна сума наданих коштів за січень перевищила 3 млрд гривень.

Ця програма від Уряду діє з лютого 2020 року. За цей час нею скористалися 54 тисячі підприємців, які разом отримали близько 169 млрд гривень.

Найчастіше бізнесу потрібні були кошти не на власний розвиток, а для антикризових дій (61 млрд грн), антивоєнних цілей (40 млрд грн) та для рефінансування попередньо отриманих позик (29 млрд грн).

Найбільше позичали гроші підприємства з наступних сфер:

  • 53% — сільське господарство;
  • 24% — торгівля та виробництво;
  • 14% — промислове перероблювання.

А лідерами за участю в програмі серед областей є Львівська, Харківська, Дніпропетровська, Одеська, Київська, Вінницька області та м. Київ.

Майже 90% підприємців сплачують зарплати у повному обсязі

У січні 2023 року переважна більшість українських компаній, що взяли участь в опитуванні Європейської Бізнес Асоціації, виплачують своїм працівникам зарплату в повному обсязі. Порівняно до жовтня 2022 року цей показник зріс з 79% до 89%. Ба більше, 25% з них мають додаткові виплати та аванс.

Водночас лише 8% опитаних компаній скоротили зарплати, а ще 5% звільняють персонал.

Виплата зарплат співробітникам

Покращується і фінансова стабільність українських компаній з Європейської Бізнес Асоціації. Так, резерви у січні мають:

  • 27% — на пів року;
  • 23% — на рік;
  • 36% — на рік і більше.

Попри перебої з електропостачанням, у січні 2023 року ще більше бізнесу повернулося до роботи у повному обсязі. Про це заявили 54% респондентів, порівняно з 44% у жовтні 2022-го. Водночас частка тих опитаних у дослідженні ЄБА, хто повністю зупинив свою роботу, знизилася до нуля.

Збитки бізнесу через війну оцінили у 13 млрд доларів

Щонайменше 109 середніх та великих підприємств зазнали прямих втрат через повномасштабне російське вторгнення. Так, експерти проєкту «Росія заплатить» від Київської школи економіки порахували, що загальні прямі збитки українських компаній станом на початок 2023-го року складають 13 млрд доларів. До уваги брали як приватні, так і державні організації. Водночас непрямі втрати оцінюють у 33 млрд доларів.

Найбільше пошкоджених та зруйнованих підприємств розташовано у 6 областях:

  • 17% — Київська;
  • 17% — Донецька;
  • 14% — Запорізька:
  • 13% — Харківська;
  • 10% — Луганська;
  • 8% — Миколаївська.
Області, де зруйновано та пошкоджено найбільше підприємств

До підприємств, які зазнали найбільших втрат у 2022 році, експерти віднесли Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, Азовсталь, Нібулон, Мотор Січ. Зокрема, 17% компаній, які оцінюють у проєкті, повністю зруйновані, а 83% — пошкоджені частково.

Як змінився ринок праці на початку року

Ринок праці з початку 2023 року пожвавився у порівнянні з попередніми місяцями. Так, 30 січня лише на ресурсі Work.ua було опубліковано рекордні з початку війни понад 56 тисяч вакансій, майже 13 тисяч з них є новими. Водночас кількість вакансій у порівнянні з 2021-м роком залишається вдвічі меншою.

Кількість відкритих вакансій на порталі Work.ua

Зокрема, на ринку праці в Україні спостерігаються наступні тенденції:

  • Наприкінці 2022 року найбільший приріст відкритих вакансій відбувся у прифронтових територіях — Херсонська область (66%), Миколаївська (34%), Донецька (30%), Харківська (10%).
  • До п’ятірки найбільш потрібних спеціальностей входять продавець-консультант, менеджер з продажу, бухгалтер, водій та кухар.
  • Ринок праці значно українізувався. Так, на порталі Work.ua 89% вакансії розміщені українською мовою і лише 8% — російською.

Також раніше Kyivstar Business Hub розповів, що під час війни рівень безробіття в Україні сягнув 30%, тож у пошуках роботи перебувають близько 2 млн людей усередині країни. Детальніше про це можна прочитати у статті «Економічні підсумки 2022-го року».

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті