3 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Як робити маркетинговий аудит для формування стратегії?

Як робити маркетинговий аудит для формування стратегії?

Як робити маркетинговий аудит для формування стратегії?, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
18 Липня 2023
Тренди та аналітика

Маркетинговий аудит є важливим етапом у формуванні стратегії. Він допомагає оцінити поточний стан компанії, її маркетингові зусилля, ідентифікувати слабкі місця та можливості для поліпшення ситуації. Розповімо про кілька кроків, які можна виконати для проведення маркетингового аудиту.

 

Що таке маркетинговий аудит?

Маркетинговий аудит — це перший важливий етап маркетингового плану на шляху до формування стратегії. Іншими словами, це ревізія та об’єктивна оцінка зовнішніх і внутрішніх чинників, які впливають на ваш бізнес. Завдяки аудитам фахівці отримують глибше розуміння маркетингової екосистеми, виявляють основні проблеми та формулюють кращі стратегії для досягнення бізнес-цілей.

Маркетинговий аудит можна проводити зовнішнім аудитором, наприклад, маркетинговим агентством або консультантом, який ретельно вивчає діяльність компанії. Вони пропонують більш свіжу та об’єктивнішу точку зору, щоб допомогти бізнесу покращити його ситуацію.

Однак компанії також можуть найняти власних спеціалістів для проведення маркетингових аудитів, щоб заощадити час, гроші та зусилля. Внутрішні аудити відбуваються швидше та частіше, оскільки команда вже знайома з процесами та системами. Втім, існує високий ризик упередженості та суб’єктивності. Загалом маркетингові аудити можна проводити принаймні раз на рік, аби ваша маркетингова стратегія завжди була максимально ефективною.

Стаття за темою: «Що таке сучасний маркетинг? Пояснюємо простими словами»

Як зробити зовнішній аналіз?

Для того, щоб проаналізувати бізнес, потрібно спершу зрозуміти деякі основні поняття і процеси. Так, наприклад, зовнішній аналіз складається з макросередовища та мікросередовища.

 1. Макроекономічні фактори — це те, на що компанія не впливає. Щоб було зручно аналізувати ці фактори, використовують систему PEST (абревіатура від Political, Economical, Social, Technological):
  • Political (політичні/юридичні) — про законодавство, грошову політику,       стабільність уряду тощо.
  • Economical (економічні) — про стан ВВП, інфляцію, курс валют, податки тощо.
  • Social (соціальні) — про стандарти життя населення, культурні зміни та інше.
  • Technological (технологічні) — про нові товари та послуги.
 2. Мікроекономічні фактори стосуються вашого ринку, а саме ваших товарів та послуг, конкурентів, постачальників, клієнтів, витрат, тенденцій ринку тощо.

Скажімо, конкурентів важливо оцінювати, адже це впливає на загальну прибутковість галузі. Аналіз споживачів варто робити, бо треба розуміти, як вони купують і які є бар’єри.

Читайте також: 7 дієвих маркетингових інструментів для бізнесу

Як зробити внутрішній аналіз?

На відміну від зовнішнього аналізу, внутрішній аналіз — це про показники бізнесу та ресурси компанії, про продукт, ринкове становище бізнесу та здатність компанії конкурувати з іншими. Що саме необхідно брати до уваги під час аналізу:

 • продукти та портфель;
 • дистрибуцію;
 • фінансування;
 • виробничі потужності;
 • комунікації з клієнтами тощо.

Крім того, не забувайте про аудит матеріальних та нематеріальних ресурсів компанії.

Стаття за темою: Бізнес для бізнесу: 5 етапів створення маркетингової стратегії для B2B

Підсумовуємо отриману інформацію

Підсумувати усю отриману інформацію під час роботи з внутрішніми та зовнішніми факторами можна завдяки простому та корисному інструменту — SWOT-аналізу. Він дає змогу оцінити сильні та слабкі сторони бізнесу, а також його можливості й загрози.

З яких саме етапів складається SWOT-аналіз, ви можете дізнатися зі статті «Маркетинговий аналіз внутрішніх та зовнішніх факторів. Інструменти та поради» на прикладі бренду Amazon. Ознайомтесь та застосовуйте для свого бізнесу.

Маркетинговий аудит має проводитися регулярно. Це робиться для забезпечення контролю, який впливає на ефективність компанії. Регулярні аудити дозволяють коригувати та адаптувати маркетингові стратегії для кращого задоволення потреб ринку.

Теги
Підписатись на розсилку