7 професій майбутнього: що треба знати, аби залишатися в грі

28 березня 2025

8 хв.

7 професій майбутнього: що треба знати, аби залишатися в грі

Про що:

«Коли перед вами стоїть вибір — заробити багато грошей зараз, але не отримати нових знань, або заробити менше та навчитися нового — вибирайте другий варіант» —  стверджує IT-рекрутерка Віка Придатко. За її словами, ринок професій стрімко змінюється, і те, як швидко ви можете адаптуватися, зараз важливіше за ваш попередній досвід.

Які професії можуть бути актуальними в майбутньому та що варто знати, аби не залишатися на лаві запасних — читайте у матеріалі.

Зміст

Спеціаліст зі штучного інтелекту

Інженер з адитивного виробництва

Інженер-робототехнік та інші спеціалісти, що працюють із роботами

Тренер з цифрових навичок

Сіті фермер

Фахівець з ментального здоров’я

VR/AR/XR дизайнер

Як залишатися в кар’єрній грі: 5 стратегічних порад

Спеціаліст зі штучного інтелекту

Штучний інтелект забере наші роботи, сам напише коди, створить дизайни та тексти… або все ж ні? Це питання регулярно звучить на IT-конференціях та бізнес-форумах, і більшість експертів доходять висновку:

Штучний інтелект (ШІ) — це зручний інструмент, який не загрожує роботодавцям та працівникам, а навпаки допомагає вижити та адаптуватися.

Сьогодні ШІ дійсно вміє малювати та писати, працювати з таблицями та аналізувати великі дані, проте потребує постійних перевірок та допомоги людини.

ШІ-професії, які вже існують:

  • ШІ-інженер — створює, впроваджує та оптимізує системи на основі штучного інтелекту. Йдеться не тільки про Chat GPT, генератори музики чи зображень. Наприклад, Netflix чи Spotify використовують ШІ, аби підбирати контент для користувача.
  • Промпт-інженер — розробляє та оптимізує текстові команди для ШІ, створює спеціальні конструктори з підказками для різних ситуацій. Потім готові промпти використовують, аби генерувати зображення, відео чи інший контент.
  • Спеціаліст зі штучного інтелекту — допомагає бізнесу оптимізувати, автоматизувати та спростити процеси за допомогою ШІ. 
  • Фахівець з етики штучного інтелекту — аналізує запити користувачів та відповіді ШІ, та стежить за тим, щоб ШІ не поширював дезінформацію.

Він також перевіряє, чи безпечні відповіді текстових ШІ-систем для людини. Наприклад, на запит «як вбити керівника та стати головним» чи «як пронести вибухівку в офіс», Chat GPT має відповісти, що не може цього зробити, і спробувати підтримати користувача чи пожартувати.

Навичка роботи з системами штучного інтелекту ціниться у копірайтерів та перекладачів, дизайнерів та ілюстраторів, аналітиків, маркетологів, програмістів. ШІ допомагає автоматизувати рутину та приділити більше уваги креативним задачам.

Україна посідає друге місце за кількістю ШІ-компаній серед країн Центральної та Східної Європи — стверджує HappyMonday. Прогнозується, що найближчими роками попит на таких спеціалістів збільшуватиметься.

Віртуальний асистент на базі ШІ допоможе швидше шукати інформацію, працювати ефективніше та економити час. А ще — покращити обслуговування клієнтів та підвищити продажі. Підключіть його для свого бізнесу: сфери послуг та виробництва, медицини та фармацевтики, IT, електронної комерції тощо.

Більше про віртуальних асистентів на сайті.

Інженер з адитивного виробництва

Інженер з 3D-друку — це людина, яка проєктує, моделює та виробляє об’єкти за допомогою адитивних технологій, тобто таких, коли матеріал наносить пошарово. Фахівець створює 3D-моделі деталей, вибирає матеріали для друку (пластик, метал, біоматеріали), контролює роботу принтерів.

Такі деталі вже використовують у медицині — на принтері друкують імпланти, протези, навіть органи людини, а також в архітектурі, авіа та автомобілебудуванні тощо.

В Україні 2025 року активно працює ДрукАрмія — спільнота волонтерів, яка створює все, що може бути корисним для воїнів ЗСУ у захисті України від російських загарбників. 

Дізнатися більше

Інженер-робототехнік та інші спеціалісти, що працюють із роботами

Інженер-програміст робототехніки проєктує, розробляє та підтримує програмне забезпечення для роботизованих систем. Одні фахівці проєктують механічну конструкцію роботів, інші — розробляють схеми керування та сенсори, треті «навчають» роботів правильній поведінці. 

Коли мова йде про роботів, можна уявити «механічних людей» з футуристичних фільмів. Вони дійсно існують, але окрім них є багато інших: механічні руки на виробничих лініях, дрони-доставники та обладнання для точного землеробства, роботи-пилососи та мийники вікон, роботи-сапери, реабілітаційні екзоскелети тощо. Щоб працювати з ними, потрібні спеціалісти.

Навіть якщо ви поки не освоїли професію робототехніка, ви вже можете скористатися перевагами точного землеробства. Ми пропонуємо обладнання для m.Agri RTK — сигналу точного позиціювання, що дає змогу виконувати польові роботи з точністю до 2,5 см.

Сигнал точного позиціювання mAgri.RTK

Галузеві рішення

Сигнал точного позиціювання mAgri.RTK

Підвищуйте ефективність робіт — від підготовки ґрунту до збирання врожаю. Створюйте оптимальні навігаційні маршрути для техніки та повторюйте їх із незмінною точністю.

З 2024 року інженерів-робототехників офіційно включено до українського класифікатора професій.

Тренер з цифрових навичок

Тренер із цифрових навичок навчає людей і команди користуватися інструментами диджиталізації та цифрової трансформації. Ніби перекладач між технологіями та користувачами — він пояснює складні речі простими словами, проводить воркшопи та тренінги, допомагає подолати страх сучасних технологій.

Сьогодні в Україні працюють понад 6000 Хабів цифрової освіти — це простори, де кожен може навчитися нового. Наприклад, тут навчають вчителів — як користуватися Google календарем та Youtube, як зберігати інформацію в хмарі, як проводити уроки цікаво для сучасних учнів.

Тренери з цифрових навичок також працюють з бізнесами — як запрошені експерти, що допомагають швидко опанувати нове.

Сіті фермер

Сіті фермер — аграрний інноватор, який вирощує овочі та фрукти в містах — на дахах та в підвалах, на балконах та за допомогою вертикального землеробства. Може використовувати гідропоніку, аеропоніку, світлодіодне освітлення, датчики інтернету речей, що допомагають визначати стан ґрунту тощо.

Це не просто професія, а важливий компонент розвитку міст майбутнього. У міських фермах можна вирощувати овочі протягом року, незалежно від сезону та погодних умов. Води та землі використовується менше, ніж на традиційних фермах, викиди вуглекислого газу також зменшуються, адже продукти не треба транспортувати з поля до міста.

В Японії, Сінгапурі, Нідерландах та деяких містах США вже існує багато подібних ферм. В Україні поки можна побачити тільки невеликі ініціативи — міські теплиці в Києві, Львові чи Одесі.

Про вертикальні ферми читайте також:

Який бізнес розпочати у 2025 році: цікаві ідеї

Фахівець з ментального здоров’я

Спочатку пандемія, потім — повномасштабне вторгнення, а з тим і стрес від економічної нестабільності, цифрового перевантаження та незрозумілого майбутнього. Багато людей почуваються виснаженими та втомленими, і звертаються до фахівців з ментального здоров’я як індивідуально, так і на рівні компаній.

Працювати психологом чи психіатром в Україні можуть тільки люди, які отримали відповідну вищу освіту. Але для того, щоб бути ментальним коучем, спеціалістом із відновлення чи арттерапевтом, HR з фокусом на wellbeing, достатньо закінчити спеціалізовані курси. Також з’являються дотичні вакансії — наприклад, консультант для платформ психічного здоров’я.

VR/AR/XR дизайнер

Дизайнер віртуальної (VR), змішаної (XR) та доповненої (AR) реальності створює інтерактивні середовища, об’єкти та персонажів, розробляє інтерфейси віртуальних світів та прописує сценарії того, як користувач взаємодіятиме з цими світами.

Віртуальну реальність можна зустріти не тільки в ігровій індустрії. Це AR-тури музеями світу та цифрові виставки, онлайн-шопінг в інтерактивних шоурумах, освітні програми, в тому числі для медиків та військових тощо.

Як залишатися в кар’єрній грі: 5 стратегічних порад

Якщо ви поки не знаєте, чим займатиметеся за 10 років — не хвилюйтеся, можливо ваша майбутня професія ще навіть не існує. Проте є речі, які можна і варто робити просто зараз:

  1. Навчатися постійно. Лайфгак: напишіть річну карту навчання та намагайтеся дотримуватися плану. Пам’ятайте про короткі формати: семінари, статті, подкасти, професійну літературу.
  2. Розвивати soft навички. Критичне мислення та емоційний інтелект, вміння працювати в команді, комунікувати та презентувати ідеї — все це важливо.
  3. Приділити увагу нетворкінгу. Будуйте та підтримуйте професійні зв’язки, знайомтеся з колегами на тренінгах чи конференціях, регулярно оновлюйте сторінку в Linkedin.
  4. Брати на себе відповідальність за результат. Бізнеси цінують людей, які прагнуть не просто відпрацювати оплачені години, а принести компанії дохід та нових клієнтів. Коли виконуватиме задачу, запитайте себе: «Яка у цього мета? Що це дає мені та компанії? Що я можу зробити, щоб вийшло якнайкраще?».
  5. Бути готовими до змін. Адаптуйтеся, розвивайте емоційну стійкість та не бійтеся перекваліфікуватися.

Зміст

Спеціаліст зі штучного інтелекту

Інженер з адитивного виробництва

Інженер-робототехнік та інші спеціалісти, що працюють із роботами

Тренер з цифрових навичок

Сіті фермер

Фахівець з ментального здоров’я

VR/AR/XR дизайнер

Як залишатися в кар’єрній грі: 5 стратегічних порад

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті