Про що:
Український бізнес продовжує адаптуватися до змінних економічних умов. У цьому огляді ми розглянемо ключові події та ініціативи, які впливають на підприємців і малий бізнес, а також про нові можливості для розвитку.
Зміст
Місячний економічний моніторинг України
Індекс настроїв малого бізнесу знизився
Перебронювати працівників можна до 31 березня
Розширили програму компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю
НБУ оновив перелік важливих об’єктів платіжної інфраструктури
Нова послуга для бізнесу від «Дія»
Жінки освоюють «чоловічі» професії
Місячний економічний моніторинг України
За оцінками Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, у 2025 році очікується зростання ВВП на 2,9%, а у 2026 — 3,2%. У січні реальний ВВП зріс на 2% дпр порівняно з груднем (1,6% дпр), що свідчить про позитивні тенденції.
Джерело: ІЕД
Однак ситуація в енергетичному напрямку залишається складною. Адже почалися відключення електроенергії для промисловості та бізнесу через атаки росії на енергетичну інфраструктуру.
Що стосується зовнішньої торгівлі, то в січні Україна експортувала 6,6 млн тонн товарів морським транспортом і 14 млн тонн залізничним. Водночас спостерігається сезонне зниження імпорту та уповільнення експорту.
Фінансова ситуація покращилася завдяки 3 млрд євро, які уряд отримав від ЄС в межах механізму ERA (Extraordinary Revenue Acceleration). Ці кошти мають бути погашені коштом прибутків від заморожених російських активів.
У січні 2025 року споживча інфляція в Україні прискорилася до 12,9% дпр у річному вимірі. Це зростання обумовлено декількома факторами, зокрема підвищенням витрат виробників, зокрема на робочу силу, відновленням споживчого попиту та збільшенням інфляційних очікувань. У місячному вимірі інфляція знизилася до 1,2% дпр порівняно з груднем, однак все ж залишилася вище 1% на місяць, що вказує на річну інфляцію на рівні 12,7% дпр.
Джерело: ІЕД
Індекс настроїв малого бізнесу знизився
Європейська Бізнес Асоціація, OLX Україна та Райффайзен Банк презентували результати дослідження «Індекс настроїв малого бізнесу» за 2024 рік. Інтегральна оцінка індексу знизилася до 2,3 бала (порівняно з 2,5 у 2023 році). Проте ситуація краща, ніж під час пандемії, коли індекс був на мінімумі.
Джерело: ЄБА
Усі складники індексу показали падіння, зокрема оцінка економічної ситуації (1,9 бала). 21% підприємців оцінюють справи як хороші, а 51,5% — як погані. 62% повідомили про погіршення справ за останні 6 місяців. Прогнози на наступні пів року стриманіші: лише 22% очікують покращення, 47% — погіршення. 54% оцінюють економічну ситуацію як несприятливу.
Частка підприємців, які планують розширення, зменшилася з 79% до 67%. 17% вже експортують товари. Бізнес зменшив кількість планів щодо залучення фінансування, зокрема власні кошти та кредити стали основними джерелами. 67% використовують цифрові канали для продажів. Основними викликами залишаються війна, низька купівельна спроможність, зростання цін і нестабільність економіки.
Стаття за темою:
Інвестиції: куди краще інвестувати у 2025 роціПеребронювати працівників можна до 31 березня
Кабінет Міністрів України надав можливість компаніям, які ще не встигли підтвердити свою критичність і перебронювати працівників, зробити це до 31 березня 2025 року. Також, підприємства, які вже оновили статус критичності, тепер можуть бронювати працівників без додаткових затримок — без обов'язкової 72-годинної обробки даних.
Заявку на бронювання можна подати виключно через портал «Дія», що дозволяє повністю перейти на електронний формат і уникнути паперових наказів. Важливо пам'ятати, що якщо працівник вже був заброньований раніше, перед подачею нової заявки потрібно анулювати попереднє бронювання. Підтверджене бронювання буде відображатися в застосунку «Резерв+», і воно залишатиметься чинним до 1 року.
Розширили програму компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю
Уряд розширив доступ до програми компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю. Тепер підтримка доступна не лише для роботодавців, а й для самозайнятих осіб та фізичних осіб-підприємців, які мають інвалідність. Це рішення, ухвалене Кабінетом Міністрів 21 лютого 2025 року.
Самозайняті особи та ФОПи з інвалідністю, а також ветерани, що повернулися з війни й мають інвалідність, зможуть отримати підтримку для створення безбар’єрного робочого середовища. Це дозволить їм придбати необхідні меблі, обладнання та спеціалізовані пристрої — від підйомників до пандусів, що забезпечать комфорт і доступність для кожного. Водночас роботодавці також можуть розраховувати на компенсацію за облаштування робочих місць для ветеранів з інвалідністю, допомагаючи їм знайти своє місце у професійному світі після служби.
Окрім того, Уряд розширив перелік засобів, за які можна отримати компенсацію, додавши технічні засоби, програмне забезпечення, а також послуги для перекладу жестовою мовою — як в офлайн, так і в онлайн-форматі.
Читайте також:
Державні програми з підтримки бізнесу на 2025 рікНБУ оновив перелік важливих об’єктів платіжної інфраструктури
Відповідно до даних Національного банку України, у перелік системно важливих платіжних об’єктів увійшла Система електронних платежів (СЕП) НБУ, яка залишається ключовою платформою для розрахунків в Україні.
Крім того, визначено п’ять важливих платіжних систем, які є критично важливими для бізнесу: MasterCard, Visa, PrivatMoney, NovaPay та «Фінансовий світ». Вони забезпечують більшу частину платіжних операцій в Україні, тому важливо, щоб їх діяльність була стабільною.
Також були визначені три важливі технологічні оператори платіжних послуг: ТОВ «ЕЙСІ ДІСІ ПРОЦЕССІНГ», ПрАТ «Український процесінговий центр» та ТОВ «ТАС ЛІНК». Національний банк встановлює підвищені вимоги до таких об'єктів платіжної інфраструктури, зокрема щодо безперервності їх роботи та управління ризиками. Для бізнесу це означає вищий рівень безпеки при здійсненні фінансових операцій.
Який стан вашого бізнесу у січні 2025?
Нова послуга для бізнесу від «Дія»
На порталі «Дія» створили нову послугу — подача декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства. Тепер підприємці та юрособи можуть без зайвих паперів та походів по установах задекларувати спеціальну техніку, яка використовується для виконання небезпечних робіт. Все це можна зробити онлайн через портал «Дія».
Як це працює:
- Авторизуйтеся на порталі «Дія».
- Виберіть послугу «Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства».
- Внесіть необхідні дані та подайте декларацію.
Ви зможете дивитися статус поданої декларації в реальному часі та в разі потреби виправити помилки прямо на порталі.
Ця послуга допоможе зекономити час і ресурси, дозволяючи підприємствам дотримуватись вимог законодавства швидко та без зайвого клопоту. Ідея реалізується в межах проєкту EU4DigitalUA за підтримки Євросоюзу та українських міністерств.
Жінки освоюють «чоловічі» професії
За інформацією Державної служби зайнятості, перші роботодавці вже приєдналися до урядової програми, яка дає жінкам можливість освоїти професії, де традиційно працювали тільки чоловіки. Це безоплатне навчання коштом держави, а після завершення курсу роботодавці обіцяють працевлаштувати випускниць.
Програма орієнтована на забезпечення ринку праці кваліфікованими кадрами, особливо в таких сферах, як будівництво, транспорт і промисловість, де відчувається брак робочих рук. Жінки все частіше вибирають професії, де традиційно переважали чоловіки: водійки, кранівниці, вантажниці. Завдяки цьому проєкту вони зможуть здобути ці спеціальності та знайти роботу.
Додайте коментар