Про що:
Технології швидко змінюють транспорт і життя навколо нас. Електромобілі підтримують екологію, мікрочіпи забезпечують автоматизацію, кібербезпека реагує на зростання цифрових загроз, а космічні дослідження відкривають нові можливості для бізнесу. Друга частина дослідження McKinsey покаже, які ці інновації змінять бізнес до 2040 року.
Зміст
Електромобілі
Мікрочіпи
Космос
Кібербезпека
Електромобілі
Електромобілі стають все популярнішими завдяки бажанню людей дбати про природу, розвитку технологій і збільшенню кількості зарядних станцій. У 2023 році майже кожне п’яте нове авто у світі було електричним. У таких країнах, як Китай і Німеччина, цей показник досяг 30%. Експерти прогнозують, що до 2040 року 8 із 10 авто на дорогах будуть на електротязі, а ринок електромобілів зросте до $2,5 трлн.
Автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ) суттєво впливають на зміну клімату, адже вони є джерелом 20% світових викидів CO2. Саме тому дедалі більше людей обирають електромобілі. У 2023 році екологічність стала вирішальним фактором для 57% покупців авто. У багатьох країнах, наприклад у країнах ЄС та США, з 2035 року заборонять продаж нових бензинових і дизельних машин.
Ціни на електромобілі з кожним роком знижуються, і все завдяки зниженню цін на акумулятори. Ще у 2010 році батарея, яка використовується для роботи авто, коштувала близько $1 000 за кВт-год, а в 2023 році – лише $100. Очікується, що до 2040 року ціна зменшиться до $50–75 за кВт-год, що зробить електромобілі ще доступнішими.
Заряджати електромобіль теж стає зручніше. Кількість зарядних станцій у світі щороку зростає на 50%. У Китаї, який зараз є лідером у цьому напрямку, одна станція обслуговує 8 авто. У Європі цей показник – 14, а в США – 30. До 2050 року інвестиції в зарядну інфраструктуру можуть досягти $2 трлн.
Попит на електроенергію теж збільшується. До 2030 року електромобілі споживатимуть близько 3% всієї електрики у світі.
Китайські компанії, як-от BYD та Geely, у 2023 році забезпечили 50% світового виробництва електромобілів, тоді як Tesla утримує 40% ринку США завдяки своїй популярній моделі Tesla Model 3.
Мікрочіпи
Мікрочіпи стали основою нашого цифрового світу. Вони використовуються у всій сучасній техніці, а їх дефіцит під час пандемії COVID-19 спричинив значні проблеми у виробництві електроніки, автомобілів та побутової техніки. 2022 році доходи галузі досягли $630 млрд, а до 2040 року вони можуть зрости до $1,7–2,4 трлн із середнім річним зростанням 6–8%.
Це зростання обумовлене розвитком технологій, таких як штучний інтелект (ШІ), автономне водіння, перехід на 5G, а також попитом на сервери для хмарних послуг. Наприклад, доходи Nvidia від дата-центрів у першому кварталі 2024 року зросли на 427% порівняно з попереднім роком.
Попит на мікрочіпи активно збільшується завдяки кільком ключовим напрямкам:
- Штучний інтелект та хмарні сервіси. Сучасні сервери, які обробляють величезні обсяги даних для штучного інтелекту та хмарних послуг, потребують надзвичайно потужних чіпів. Доходи у цьому сегменті можуть зрости до $890 млрд у 2040 році. Для прикладу, компанія Nvidia у 2024 році збільшила дохід від своїх дата-центрів на 427%.
- Автомобілі. Сьогодні мікрочіпи в автомобілях відповідають за все: від електронної начинки до систем допомоги водієві. Чіпи стають незамінними для електрокарів та автопілотів. Їх частка у вартості автомобіля зросте з $600 у 2022 році до $1400 до 2028 року.
- Смартфони та зв’язок. Смартфони з 5G продовжують завойовувати ринок. У країнах, що розвиваються, попит на доступні смартфони зростає, а в розвинених країнах популярними стають телефони середнього та преміального класу.
- Електроніка для промисловості. Сюди входить обладнання для автоматизації виробництва, медична техніка та відновлювальна енергетика. Попит на такі чіпи зростає із середньою швидкістю 6–8% на рік.
У цій галузі є декілька великих гравців. Наприклад, Nvidia проєктує чіпи, а TSMC займається їх виробництвом. Intel і Samsung одночасно проєктують та виготовляють мікросхеми, а компанія ASML створює спеціальні інструменти для їх виробництва – і вже контролює 87% ринку у своїй сфері.
У майбутньому розвиток штучного інтелекту та перехід на 5G можуть змінити структуру ринку чіпів. До того ж, через геополітичну напругу країни, такі як США, ЄС та Китай, інвестують у локальне виробництво, щоб зменшити залежність від імпорту.
Космос
Космічна індустрія розвивається неймовірно швидкими темпами завдяки зменшенню витрат на запуски, покращенню технологій супутників і збільшенню інвестицій у цю сферу. Вартість запуску на низьку орбіту впала на 95% з 1980 року, досягнувши $1500 за кілограм у 2021 році. Сучасні супутники забезпечують роздільну здатність знімків до 15 см, що в 20 разів точніше, ніж раніше. Інвестиції приватних компаній у космічні проєкти перевищили $70 млрд за 2021–2022 роки.
Очікується, що до 2040 року доходи космічної галузі зростуть до $960 млрд–$1,6 трлн із середнім річним зростанням 7–10%. У 2023 році ринок оцінили в $330 млрд, причому 62% припадало на комерційний сегмент. Найбільше зростання демонструють комунікаційні послуги: завдяки проєктам Starlink і Project Kuiper супутниковий зв'язок стає доступнішим, а ціна послуг може знизитися на 77% до 2024 року. Попит на дані прогнозують збільшити на 60% до 2035 року.
Технічний прогрес сприяє створенню більш дешевих і функціональних супутників, а розвиток багаторазових ракет (як у SpaceX) суттєво зменшує вартість запусків. Усе це відкриває шлях новим проєктам. Наприклад, у світі зараз працює понад 600 космічних стартапів, а з 2010 року приватні інвестиції в галузь сягнули $290 млрд.
Головні гравці ринку, такі як SpaceX, Lockheed Martin і Airbus, створюють серйозну конкуренцію завдяки своїм інноваціям, зокрема у сфері ракет-гігантів та супутникових мереж. Космос уже давно перестав бути фантастикою — тепер це реальний бізнес із безмежними можливостями для розвитку.
Кібербезпека
Індустрія кібербезпеки розвивається швидкими темпами через зростання цифрових загроз. У 2020 році збитки від кіберзлочинів становили $4–6 трлн. Завдяки штучному інтелекту стало простіше створювати фішингові атаки та віруси-вимагачі, тому навіть малі компанії тепер під ударом.
Читайте також:
Microsoft Digital Defense Report 2024: ключові інсайти у глобальній індустрії кібербезпекиІнновації допомагають стримувати ці загрози. Наприклад, із 2017 по 2021 рік кількість нових рішень у галузі, як-от хмарна безпека та захист Інтернету речей, зросла на 15–71%. .
Ринок кібербезпеки активно зростає. У 2022 році він досяг $160 млрд, а до 2040 року доходи можуть збільшитись від $590 млрд до $1,2 трлн зі щорічним зростанням у 8–12%. Частка витрат на кібербезпеку в IT-бюджетах компаній також зросте до 7–14%.
Водночас галузь стикається з дефіцитом спеціалістів — у 2021 році залишилися незакритими понад 3 млн вакансій. Це стимулює компанії все частіше звертаються до автоматизації та штучного інтелекту.
Попри важливість кібербезпеки, ринок залишається дуже роздрібненим: 10 найбільших компаній заробляють лише 20% доходів галузі. Водночас такі гіганти, як Microsoft і Google, активно інвестують у розвиток. Microsoft планує витратити $20 млрд до 2026 року, а Google — $10 млрд.
У майбутньому кібербезпека стане ще більш важливою, адже загрози продовжать зростати. Штучний інтелект відіграватиме ключову роль у захисті, хоча глобальні виклики, як-от геополітичні конфлікти, можуть уповільнити об'єднання зусиль у боротьбі за кібербезпеку.
Кібербезпека
Рішення для кібербезпеки бізнесу
Інструменти, які комплексно захистять IT-інфраструктуру, сервіси та хмарні рішення компанії від кіберзагроз різних типів.
Читайте частину 3 за посиланням
Додайте коментар