Інженерно-геодезичні вишукування: що це та як проводити їх з точністю до сантиметрів

9 грудня 2024

5 хв.

Інженерно-геодезичні вишукування: що це та як проводити їх з точністю до сантиметрів

Про що:

Будівництво починається з плану, а план — з аналізу поточної ситуації. Чи безпечно закладати фундамент саме в цьому місті, чи можна прокласти тут електричні кабелі? Чи немає підземних вод або інших загроз? Як знайти відповіді на ці питання та отримати координати з точністю до 2,5 см — розповідаємо у матеріалі.

Зміст

Інженерно-геодезичні вишукування: що це таке

Чому інженерно-геодезичні вишукування важливі

Етапи робіт: від проєкту до експлуатації

Геодезичні роботи в Україні 2025 року: головний виклик

mAgri.RTK: геодезія з точністю до 2,5 см

Інженерно-геодезичні вишукування: що це таке

Інженерно-геодезичні вишукування — це комплекс спеціалізованих робіт, метою яких є зібрати геодезичні дані про територію. На основі цих даних можна буде зробити проєкти, запланувати будівництво та експлуатацію інженерних споруд — доріг, мостів, будівель тощо.

Інженерно-геодезичні вишукування дають змогу:

  • визначити рельєф місцевості для будівельних робіт;
  • створити карти та плани ділянки у різних форматах та масштабах;
  • отримати максимум інформації про наявну інфраструктуру, щоб модернізувати її;
  • моніторити деформації та переміщення споруд і земної поверхні;
  • прокласти інженерні мережі: водопроводи, газопроводи, лінії електропередач.

Цей вид робіт використовується в міському плануванні та будівництві інфраструктури, землевпорядкування (коли потрібно визначити чіткі межі земельних ділянок), гідротехнічному будівництві.

Чому інженерно-геодезичні вишукування важливі

Інженерно-геодезичні вишукування — це основа успішної розробки проєкту, будівництва та експлуатації інженерних споруд. Чому так: 

  • Точний проєкт — дані про рельєф, координати об’єктів та особливості території допомагають інженерам створювати детальні та правильні проєкти. Помилка у геодезичних даних може мати критичні наслідки, в тому числі й призвести до руйнації споруд.
  • Безпека будівель та людей — геодезичні вишукування виявляють потенційні загрози — зсуви ґрунту, підтоплення чи небезпечні ділянки, та дозволяють уникнути їх.
  • Економія часу та грошей — коли вимірювання точні, не доведеться перероблювати проєкт чи усувати наслідки помилок.
  • Юридична відповідність — щоб отримати документи, згідно з якими будівництво відповідає державним нормам та законам, потрібні результати інженерно-геодезичних вишукувань.

Уявіть ситуацію: в місті вже 15 років стоїть недобудована споруда, яку нарешті викупають і планують переробити під сучасний торговельний центр. Але чи достатньо зробити косметичний ремонт і встановити нові вікна? Ні. Щоб люди були в безпеці, треба провести інженеро-технічну експертизу — ряд робіт, в тому числі й інженерно-геодезичні вишукування. 

А що, як виявлять, що споруда непридатна для ремонту? Тоді за допомогою цих вишукувань буде розроблений проєкт ліквідації. Так само роботи знадобляться, якщо власник вирішить побудувати ТЦ на чистій ділянці — йому потрібно буде дізнатися про нерівності рельєфу, стан підземних вод тощо.

Етапи робіт: від проєкту до експлуатації

Все починається з підготовки. На цьому етапі треба проаналізувати технічне завдання від замовника, визначити наявну документацію, узгодити методи робіт з інженерно-геодезичних вишукувань, отримати дозволи та підготувати обладнання.

Другий етап — польові роботи. Закладається геодезична основа — на місцевості встановлюються спеціальні постійні або тимчасові знаки, що мають точно визначені координати. Це можуть бути знаки або бетонні конструкції, і за їхньою допомогою всі інші виміри прив’язуються до єдиної координатної системи. Координати та висоти знаків визначаються за допомогою GNSS-приймачів або тахеометрів. Виміри виконуються кілька разів для точності.

Після цього ведеться топографічна зйомка. Детально визначається рельєф місцевості, фіксуються природні та штучні об’єкти, їхні координати та контури. 

Третій етап — камеральний. Результати вимірювань проходять обробку, у спеціальних програмах створюється тривимірна модель поверхні, будуються топографічні плани та карти. Готується технічна документація з результатами вишукувань, рекомендаціями та висновками. Геодезист погоджує розміщення комунікацій з власниками об’єкта.

Після цього результати узгоджуються з технічними завданнями та державними нормами, документація передається замовнику.

Хто виконує інженерно-геодезичні вишукування? Це може бути як одна людина — геодезист, що має відповідний сертифікат та обладнання, так і організація.

Геодезичні роботи в Україні 2025 року: головний виклик

Інженерно-геодезичні вишукування в Україні під час повномасштабної війни з росією мають свою специфіку. Під час повітряних тривог сигнал GNSS може повністю або частково зникати, через що геодезичні роботи доводиться ставити на паузу. Чому так стається?

На роботу будь-якої навігаційної системи впливає активність українських РЕБ — систем радіоелектронної боротьби, що блокують радіозв’язок ворога і перешкоджають точному наведенню російських ракет на українські цілі. Ці системи надзвичайно важливі для України, але неможливо передбачити, як саме і в який момент вони вплинуть на GNSS. Іноді це стається до або після тривоги, на окремих ділянках території.

Як цьому запобігти? Повністю позбутися проблеми неможливо, але чим краще та потужніше обладнання ви використовуєте, тим більше шансів, що сигнал не буде заглушено. Це ніби якісний бензин, на якому легше виїхати з проблемної ситуації.

Київстар використовує сучасне та якісне обладнання й пропонує mAgri.RTK — сигнал точного позиціювання для геодезії.

mAgri.RTK: геодезія з точністю до 2,5 см

RTK (Real Time Kinematic) — це технологія, що корегує сигнал глобальної навігаційної супутникової системи GNSS. Вона дозволяє отримати координати точок місцевості в режимі реального часу з точністю до 2,5 см.

Переваги mAgri.RTK для геодезії:

  • мережа побудована на обладнанні та ПЗ компанії Trimble. Це провідний світовий бренд геодезичного обладнання, що надає послуги у понад 150 країнах;
  • RTK-сигнал надають чотири супутникові системи, що дозволяє працювати навіть у складних погодних умовах;
  • щоб привести обладнання в робочий стан достатньо 1 хвилини, щоб виміряти точку — 1 секунди;
  • для роботи потрібен один фахівець з комплектом обладнання, а не геодезична бригада;
  • є особистий кабінет — ви можете моніторити роботу пристроїв у реальному часі, контролювати роботу мережі та зберігати історію.
Галузеві рішення

Галузеві рішення

Сигнал точного позиціювання mAgri.RTK

RTK-мережа побудована на обладнанні та програмному забезпеченні Trimble. Проводьте геодезичні та земельно-кадастрові вимірювання в реальному часі з точністю до 2,5 см.

Щоб користуватися точним сигналом RTK для інженерно-геодезичних вишукувань, знадобиться тільки: GNSS-приймач із вбудованою або зовнішньою антеною, інтернет та підключення до мережі.. Зверніться до експертів Київстар, щоб дізнатися більше.

Зміст

Інженерно-геодезичні вишукування: що це таке

Чому інженерно-геодезичні вишукування важливі

Етапи робіт: від проєкту до експлуатації

Геодезичні роботи в Україні 2025 року: головний виклик

mAgri.RTK: геодезія з точністю до 2,5 см

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті