З точністю до сантиметрів: що таке GNSS і GPS сигнали та яка між ними різниця

7 жовтня 2024

6 хв.

З точністю до сантиметрів: що таке GNSS і GPS сигнали та яка між ними різниця

Про що:

У 2030 році глобальний ринок систем позиціювання оцінюватиметься в 492 мільярди доларів, що в 5 разів перевищує показник 2022 року. 

Чому він зростає так швидко? Через те, що у світі постійно збільшується кількість систем, які використовують GNSS — смартфонів та автономних транспортних засобів, інтелектуальних міст тощо. Розповідаємо детальніше у нашому матеріалі.

Зміст

GNSS та GPS: що це та яка між ними різниця

Принцип роботи систем позиціювання

Переваги та недоліки систем GNSS та GPS

Як збільшити врожай за допомогою систем точного позиціювання

Де використовуються GNSS та GPS: кейси та приклади

GNSS та GPS: що це та яка між ними різниця

GNSS (Global Navigation Satellite System) — це всі глобальні навігаційні системи, що використовують супутники, аби визначити координати, напрямок руху та швидкість об’єкта в будь-якій точці на Землі, в морі чи в повітрі. 

GNSS містить кілька супутникових систем із різних країн: GPS (США), ГЛОНАСС (росія), Galileo (Європейський Союз), BeiDou (Китай), QZSS (Японія) та інші.

GPS (Global Positioning System) — одна з систем GNSS, перша і найвідоміша. Була розроблена Міністерством оборони США у 1978 році. З 1994 року доступна по всьому світу.

Принцип роботи систем позиціювання

До складу систем GNSS та GPS входять:

  • Супутники — обертаються навколо Землі на висоті близько 20 тисяч кілометрів. Кожна система містить на орбіті свої супутники — штатні та резервні. У GPS їх завжди не менше ніж 24.
  • Наземні станції — моніторять роботу супутників, стежать за тим, щоб синхронізація з ними була постійною, та корегують траєкторію їхнього руху.
  • Приймачі — знаходяться всередині об'єктів, що підтримують GPS, наприклад, телефонів чи розумних годинників. Приймають сигнали від супутників та використовують їх, щоб визначити власні координати.

Чим більше супутників бачить приймач, тим точніше він може визначити своє місцеперебування.

Розглянемо, як системи GPS визначають, де знаходиться об’єкт, на прикладі мобільного телефона:

1. Подається сигнал — телефон, оснащений GPS-приймачем, отримує сигнали від мінімум чотирьох супутників. Кожен передає своє точне розташування та час, коли сигнал був надісланий.

2. Вимірюється відстань — телефон враховує час затримки та швидкість світла й обчислює точну відстань до кожного супутника. 

Відстань = Швидкість світла (300 000 км/с) х Час, за який сигнал дійшов до телефона

3. Використовується метод тріангуляції — на підставі отриманих даних, телефон визначає своє місцеперебування, а саме — широту, довготу та висоту.

4. Дані корегуються — окрім супутників, телефон може використовувати інші джерела інформації, наприклад, стільникові вежі або Wi-fi мережі. Це допомагає йому визначати точніші координати, коли GPS-сигнал недостатній.

Переваги та недоліки систем GNSS та GPS

Отже, GNSS — це сукупність усіх глобальних навігаційних систем, а GPS — одна з них, розроблена в США. Порівняймо їх:

  • Частоти сигналів — кожна система GNSS використовує свої частотні діапазони, проте більшість сучасних приймачів можуть отримувати інформацію одночасно на різних частотах;
  • Ціна — мультисистемні приймачі GNSS можуть коштувати більше за приймачі GPS;
  • Доступність — GPS має глобальне покриття, але в деяких регіонах воно може бути менш точним, ніж у GNSS;
  • Точність — GPS забезпечує точність до кількох метрів, GNSS дозволяє отримати точніші координати.

Чи можливо збільшити точність від метрів до кількох сантиметрів? Так, якщо використовувати RTK.

Як збільшити врожай за допомогою систем точного позиціювання

RTK (Real Time Kinematic) — диференціальний метод глобальної навігаційної супутникової системи, що забезпечує позиційну точність до 2,5 см.

Як працює RTK-сигнал у сільському господарстві:

  1. GNSS-приймач автопілота визначає орієнтовне місцеперебування сільськогосподарської техніки та відправляє запит у центр управління RTK по каналу мобільного інтернету.
  2. Центр управління обробляє запит та враховує дані з найближчих базових станцій, щоб сформувати поправку. 
  3. GNSS-приймач отримує інформацію в реальному часі  та оновлює координати з точністю до 2,5 см.
Галузеві рішення

Галузеві рішення

Сигнал точного позиціювання mAgri.RTK

Підвищуйте ефективність робіт — від підготовки ґрунту до збирання врожаю. Створюйте оптимальні навігаційні маршрути для техніки та повторюйте їх із незмінною точністю.

У точному землеробстві RTK використовується, щоб:

  • Автоматично керувати сільгосптехнікою — завдяки RTK та автопілоту техніка може їхати точно заданим курсом, навіть вночі чи в тумані. Це зменшує час простою та економить паливо.
  • Вносити добрива вчасно та в точній кількості — є можливість керувати кожною окремою ділянкою поля, відключати та включати оприскувачі.
  • Засівати поля зі змінною нормою — це допомагає уникнути перекриттів, підвищити швидкість роботи та збільшити врожайність.

Щоб підключитися до мережі точного сигналу RTK, на техніку потрібно встановити систему автоматичного управління, розблоковану до рівня RTK, GPS/GNSS приймач, дисплей та GSM-модем з доступом в інтернет.

Де використовуються GNSS та GPS: кейси та приклади

Окрім сільського господарства, глобальні навігаційні системи потрібні також у:

  • Геодезії та картографії — професійні геодезичні системи, наприклад, Trimble, використовують RTK-сигнал, щоб виміряти та картографувати земельні ділянки з точністю до 2,5 см. Як відбувається точне позиціювання в геодезії можна дізнатися в статті;
Галузеві рішення

Галузеві рішення

Сигнал точного позиціювання mAgri.RTK

RTK-мережа побудована на обладнанні та програмному забезпеченні Trimble. Проводьте геодезичні та земельно-кадастрові вимірювання в реальному часі з точністю до 2,5 см.

  • Системах управління автопарком — Fleet Management Systems відстежують рух автомобілів у реальному часі, оптимізують маршрут і витрати на паливо.
  • Авіації та судноплавстві — GNSS допомагає визначити місцеперебування судна, скорегувати маршрут та уникнути небезпек. Так навігаційна система ECDIS синхронізує радіолокаційну інформацію, дані з метеостанцій та дані, що стосуються пересування льодовиків.
  • Рятувальних службах — в Європі діє система екстреної допомоги eCall, що автоматично визначає координати транспортного засобу при ДТП та передає їх рятувальникам.

Зміст

GNSS та GPS: що це та яка між ними різниця

Принцип роботи систем позиціювання

Переваги та недоліки систем GNSS та GPS

Як збільшити врожай за допомогою систем точного позиціювання

Де використовуються GNSS та GPS: кейси та приклади

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті