Технології RTK в боротьбі з глобальним потеплінням

29 квітня 2024

5 хв.

Технології RTK в боротьбі з глобальним потеплінням

Про що:

Прогнозується, що в найближчі 100 років глобальна середня температура Землі підвищиться принаймні вдвічі, порівняно з попередніми 100 роками. Чи можна сповільнити ці темпи зростання? Так, якщо ухвалити екологічні рішення вже зараз. У списку таких рішень — технологія RTK. Як саме вона може допомогти — читайте далі в статті.

Зміст

Що таке технологія RTK

Як застосовувати RTK у боротьбі з глобальним потеплінням

RTK в країнах світу: 3 актуальні кейси

Що таке технологія RTK

Real-Time Kinematic (RTK, «кінематика в реальному часі») — технологія, завдяки якій ви можете визначити координати об’єкта у реальному часі з точністю до 2,5 см.

Галузеві рішення

Галузеві рішення

Сигнал точного позиціювання mAgri.RTK

Підвищуйте ефективність робіт — від підготовки ґрунту до збирання врожаю. Створюйте оптимальні навігаційні маршрути для техніки та повторюйте їх із незмінною точністю.

Коли ми говоримо про RTK як про технологію точного землеробства, то маємо на увазі, що на сільськогосподарську техніку встановлюється GNSS-приймач автопілота. Він визначає орієнтовне місце розташування техніки та надсилає запит у центр управління RTK за допомогою мобільного інтернету. Центр управління RTK обробляє запит, формує індивідуальну поправку з урахуванням даних із найближчих станцій, та передає інформацію на GNSS-приймач.

Завдяки технології RTK у сільському господарстві ви можете:

  • створювати оптимальні навігаційні маршрути для техніки;
  • повторювати їх із року в рік із незмінною точністю;
  • задавати рух техніки навіть під час дощу, в темряві чи тумані;
  • уникнути витоптування та вирізання культур;
  • оптимізувати витрати насіння, добрив та пального.

Також RTK використовують у:

  • будівництві — щоб оптимізувати маршрути будівельної техніки;
  • лісівництві — аби картографувати ліси та моніторити їх стан;
  • логістиці — щоб відстежувати та керувати роботами-кур’єрами;
  • транспортній галузі — щоб отримати точні навігаційні дані з самокерованих автомобілів;
  • дронах — щоб підвищити точність та плавність управління, зменшити необхідну кількість наземних антен.

Як застосовувати RTK у боротьбі з глобальним потеплінням

Сьогодні головним міжнародним органом, який відповідає за оцінку наукових знань про зміну клімату, є IPCC. Тут стверджують — щоб розв’язати кліматичну проблему, потрібно підвищити енергоефективність.

Як із цим допоможе RTK? Подивимось на прикладі сільського господарства. 

Згідно з дослідженнями компанії FieldBee, RTK дозволяє запланувати оптимальні маршрути та зменшити кількість проходів сільськогосподарської техніки, завдяки чому зменшується загальний час роботи. Як результат — споживання палива зменшується на 10-15% залежно від розміру поля.

Система RTK зберігає ваші маршрути, і це дозволяє:

  • чітко розділити зону посівів і смуги для руху техніки;
  • зменшити загальну площу ущільнення ґрунту;
  • підтримувати високу точність руху тракторів, в тому числі на схилах;
  • знизити пошкодження культур.

RTK також допомагає підвищити врожайність. При ручному засіві поля деякі ділянки можуть бути пропущені через людську помилку — зазвичай зона перекриття між проходами становить 6-9%, залежно від складності геометрії поля та нерівностей рельєфу. При використанні RTK показник зменшується до 0,5%.

Зменшується витоптування та вирізання культур — зростає врожайність. За середніми підрахунками, при обприскуванні кукурудзи з урожайністю 8 т/га можна отримати додатковий прибуток 30 $/га.

А як щодо наслідків глобального потепління?

Середня температура Землі щорічно зростає і це призводить до збільшення посух на полях. Щоб отримати врожай, фермерам доводиться використовувати більшу кількість води для поливу, ніж раніше. Як при цьому економити воду? За допомогою технології RTK:

  • агротехніка з RTK-приймачем об’їжджає поле по периметру і визначає його точні межі;
  • фермер отримує детальну цифрову карту поля або будь-якої його ділянки;
  • IoT-датчики вимірюють рівень вологи в ґрунті та передають дані в центр обробки;
  • за допомогою RTK-технології запускається автоматичний полив і регулюється його інтенсивність.

Таким чином здійснюється полив саме тих ділянок поля, які потребують його в цей момент часу. За допомогою RTK також можна дистанційно керувати оприскувачем, щоб автоматично вносити засоби захисту рослин, пестициди та добрива. Це зменшує їх загальну кількість та знижує вплив на навколишнє середовище.

RTK в країнах світу: 3 актуальні кейси

Розглянемо кейси, зібрані іспанською бізнес-школою ENIIT, що спеціалізується на технологіях:

  1. Австралія — країна, в якій посуха є постійною проблемою. Місцеві фермери розв’язують її так: використовують датчики вологості ґрунту та метеостанції, щоб отримати інформацію в реальному часі. На основі цих даних налаштовують автоматичне зрошення, точково вносять добрива та пестициди. Це зменшує вплив посухи, економить час та кошти.
  2. У США найкращий приклад використання точного землеробства — це боротьба із посухою в Західному Техасі. Тут фермери використовують супутникові зображення та дистанційне зондування, щоб виявити ділянки, де найбільше бракує води. Це дає можливість вжити коригувальні заходи — збільшити чи, навпаки, зменшити подачу води, щоб в результаті зберегти врожай та знизити витрати.
  3. В Ізраїлі були розроблені розумні системи зрощення. Вони спочатку моніторять стан ділянки, визначають, скільки води потрібно подати, й тільки потім розпочинають полив. 

Прогнозується, що в майбутньому технологія RTK буде використовуватися в автоматичних газонокосарках та снігоприбиральних машинах, що зменшить перекриття та пропуски в цих видах робіт.

Більше статей про цю та інші сучасні технології читайте на Київстар Бізнес Хабі. Скористайтеся пошуком, щоб знайти матеріал на цікаву для вас тему.

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті