Про що:
Зростання глобального ринку дата-центрів актуалізує екологічне питання: як отримувати максимум переваг від IT-інфраструктури, але мінімізувати вплив на довкілля? Відповідь — «зелені» центри обробки даних. Вони дозволяють зменшити витрати енергії, викиди й вуглецевий слід. Крім того, в перспективі екозаходи дозволяють оптимізувати роботу дата-центрів. Далі розповідаємо, як саме це відбувається та які «зелені» ЦОД у світі вже працюють.
Зміст
Що таке «зелені» дата-центри та в чому їхні особливості
Якими бувають «зелені» дата-центри: 5 прикладів
Що таке «зелені» дата-центри та в чому їхні особливості
«Зеленими» називають дата-центри, які використовують енергоефективні технології та поновлювальні джерела енергії, щоб мінімізувати негативний вплив на довкілля. А саме — скоротити викиди вуглецю, відходів, об'єми спожитої води та електроенергії. І хоча будівництво «зелених» ЦОД потребує суттєвих капіталовкладень, у перспективі вони знижують операційні витрати завдяки підвищенню енергоефективності.
При розробці, проєктуванні та експлуатації таких ЦОД можуть бути реалізовані кілька стратегій:
- Відновлювані джерела енергії. «Зелені» дата-центри переходять від звичних джерел енергії, наприклад, викопного палива, яке виділяє парникові гази, до відновлюваних: сонячної, вітрової та гідроенергії.
- Ефективні системи охолодження. Використовуються покращені технології рідинного або випарного охолодження — це дозволяє більш точно контролювати температуру й зменшити споживання енергії.
- Гарячий і холодний коридори. Сервери розташовують так, щоб мінімізувати змішування гарячого і холодного повітря й забезпечити рівномірний розподіл температур.
- Екологічне будівництво. Під час проєктування дата-центрів вибирають матеріали, інструменти та технології з низьким рівнем викидів. Також з метою зменшення будівельних відходів використовують вторинну сировину та матеріали, які надалі можна переробити.
- Управління інфраструктурою ЦОД. Інструменти централізованої платформи для моніторингу і керування дата-центром дозволяють у реальному часі контролювати розподіл електроенергії, системи охолодження та ІТ-активи.
- Використання відпрацьованого тепла. Воно йде на виробництво додаткової енергії або організацію опалення для інших робочих процесів.
- Переробка обладнання. В дата-центрах подовжують термін служби ІТ-обладнання завдяки його модернізації чи реконструкції для повторного використання окремих компонентів.
Під час оцінки енергоефективності ЦОД до уваги беруть щонайменше два показники:
- Ефективність енергоспоживання (PUE) — загальне енергоспоживання ЦОД ділять на кількість енергії, яка використовується безпосередньо для ІТ-обладнання. Чим ближче коефіцієнт до 1, тим більша ефективність.
- Ефективність використання вуглецю (CUE) — викиди вуглецю, спричинені загальною роботою ЦОД, ділять на енергоспоживання конкретно ІТ-обладнання.
Крім того, є добровільна система сертифікації у сфері «зеленого» будівництва, яка визначає енергоефективність будівель дата-центрів — The Leadership in Energy & Environmental Design (LEED). Споруди оцінюють за низкою критеріїв: локація, матеріали та ресурси, ефективність використання води, вплив на атмосферу, інновації проєктування тощо.
За сумою балів ЦОД дають певний рівень сертифікації. Наприклад, дата-центри Microsoft мають сертифікацію LEED Gold. Це підтверджує, що в ЦОД реалізовано широкий спектр екологічних функцій. А ще проєкти LEED Gold вважаються взірцем прогресу в практиках «зеленого» будівництва та зменшення впливу на довкілля. Тож обираючи хмару Microsoft Azure, бізнес може бути впевнений в екологічності рішення.
Хмари та зберігання даних
Microsoft Azure від Київстар
Глобальна хмарна платформа для безпечного розгортання IT-інфраструктури. Розробляйте нові продукти, тестуйте, налагоджуйте внутрішні бізнес-процеси без утримання фізичних серверів.
Якими бувають «зелені» дата-центри: 5 прикладів
«Зелених» ЦОД стає все більше, але серед них є незвичайні приклади, які вирізняються специфікою побудови та функціонування. Ось 5 таких:
Equinix AM3 і AM4
Дата-центри американської компанії Equinix розташовані в Науковому парку в Амстердамі. Для охолодження вони використовують воду з артезіанських свердловин. Вироблене тепло перенаправляється на потреби інших будівель Наукового парку. Крім того, модульні споруди можна розібрати та переробити.
Data Center Microsoft у Швеції
Це лише один з багатьох прикладів «зелених» дата-центрів Microsoft. Особливість проєкту — він першим у регіоні почав використовувати рішення з цілодобовим моніторингом відновлюваної енергії. Завдяки Microsoft Azure IoT фахівці щогодини відстежують енергоспоживання ЦОД і відновлювані джерела енергії з вітряних парків і гідростанцій. Дата-центр використовує дощову воду та зовнішнє повітря для охолодження серверів, а вироблене обладнанням тепло використовується для обігріву робочих зон працівників ЦОД.
Такі заходи відповідають планам Microsoft cтати вуглецево-негативною компанією до 2030 року, а 2025 року — перейти на 100% постачання енергії з відновлюваних джерел.
Data Center Lefdal
Цей дата-центр норвезької компанії Lefdal охолоджується завдяки льодовикової енергії. Він розташований в підземній шахті на глибині понад 100 метрів. Колись тут добували дорогоцінний метал, а тепер — зберігаються терабайти даних. ЦОД функціонує на відновлюваній енергії, яка виробляється на місці, а охолоджується водою з одного з найбільших фіордів Норвегії.
Data Center AWS в Орегоні
Amazon реалізує низку проєктів, щоб наблизитися до 100% відновлюваної енергії у своїй роботі. Один з таких — дата-центри в Орегоні. Тут AWS інвестувала в інфраструктуру, яка дозволяє повторно використовувати до 96% води, що йде на охолодження IT-обладнання. Вона повертається до місцевих каналів, завдяки чому фермери використовують її для вирощування сільськогосподарських культур. А щоб підтримувати якість води, AWS встановила IoT-датчики: вони збирають параметри води й передають дані у хмару — там дані аналізуються й, якщо параметри відхиляються від норми, автоматично вмикається сигналізація.
Odense Data Center
Дата-центр Meta в Данії має одразу кілька особливостей. По-перше, для своїх потреб він використовує тільки сонячну та вітрову енергію. А по-друге, дата-центр допомагає обігрівати будинки в місцевій громаді. Проєкт передбачає інфраструктуру для переробки надлишку тепла, виробленого серверами: енергія від роботи IT-обладнання спрямовується у місцеву систему теплопостачання і забезпечує опаленням майже 7000 домогосподарств.
Тренд «зелених» дата-центрів у світі вже давно набрав обертів. Тому не дивно, що все більше компаній переходять на енергоефективні та інноваційні технології. До речі, один із способів підвищити екологічну відповідальність бізнесу — використовувати хмари. Докладніше про це читайте у нашій статті «Як хмари допомагають бізнесу бути екофрендлі та чому це важливо».
Додайте коментар