Про що:
Світовий економічний форум прогнозує — у 2027 році 10% ВВП припадатиме на блокчейн. Вже кілька років технологія активно впроваджується в бізнес-процесах, зокрема — в логістиці, інтернеті речей та фінансах. Тож якщо ви пропустили першу хвилю її популярності, зараз саме час розібратися, як використати блокчейн для бізнесу. Про це читайте в матеріалі.
Зміст
Чому блокчейн корисний для бізнесу
Які технології використовуються в блокчейні
Недоліки технології блокчейн
Для яких бізнесів підійде технологія блокчейн
Приклади бізнесів, що вже використовують блокчейн
Блокчейн та держава
Блокчейн як послуга для вашого бізнесу
Чому блокчейн корисний для бізнесу
Блокчейн — це децентралізована цифрова база даних, що функціонує як ланцюжок блоків, де кожен блок містить інформацію, захищену криптографією.
Технологія дозволяє створювати прозорі, незмінні та безпечні реєстри даних, що не контролюються однією стороною, і зберігати інформацію про транзакції, матеріальні або нематеріальні активи бізнесу.
Переваги блокчейну:
- децентралізований;
- автоматизований;
- захищений;
- прозорий.
Інформація є важливою частиною будь-якого бізнесу і тому має бути доставлена швидко та в повному обсязі. Блокчейн оптимально підходить для цього завдання — в базі даних можуть зберігатися платежі та рахунки, замовлення, інформація про виробництво, патенти, інтелектуальну власність та бренд. Доступ до бази мають тільки авторизовані учасники мережі. Блокчейн надійно захищений — зловмисники не можуть отримати дані, скопіювати чи видалити їх.
Блокчейн є одною з основних тенденцій цифрової трансформації у 2025 році.
Читайте також
Цифрова трансформація бізнесу: 5 тенденцій 2025 рокуЯкі технології використовуються в блокчейні
В основі блокчейну:
- Технологія розподіленої книги — усі учасники мають доступ до актуальної копії записів, яка оновлюється в реальному часі. Завдяки цьому дані реєструються лише один раз, а не дублюються, як у деяких інших системах;
- Незмінні записи — жоден учасник не може втрутитися в інформацію після її запису в загальній книзі. Якщо він знаходить помилку, то додає в книгу новий запис з актуальною інформацією. Обидва записи видимі для всіх учасників;
- Розумні контракти або смарт-контракти — автоматично запускають ланцюжок дій коли виконуються певні умови.
Кожна нова транзакція або інформація про активи записується у вигляді блоку даних. Блок містить інформацію, що відповідає на питання: хто, що, коли, скільки. Може також зберігати додаткові дані, наприклад, температуру вантажу, що перевозиться. Кожен блок пов’язаний із блоками до та після нього. Наступний блок посилює перевірку попереднього блоку, а з тим — і всього ланцюжка. Разом вони утворюють блокчейн.
Мережі блокчейну можуть бути загальними, як, наприклад, біткоїн, та приватними, тобто керуватися однією чи кількома організаціями.
Найвідоміший приклад застосування технології — це криптовалюти, в тому числі Bitcoin, Ethereum, Solana, EOS та інші.
Недоліки технології блокчейн
Чи є у блокчейну недоліки? Так. В першу чергу — це правова невизначеність. Багато країн ще не сформували чітке законодавство щодо блокчейну та криптовалют. Тож якщо користувач блокчейну випадково відправить свої гроші зловмисникам, то не зможе отримати правову підтримку. При цьому транзакції в блокчейні є незворотними — помилкову операцію неможливо скасувати. Ця проблема могла б вирішитися, якби блокчейн мав додаткові рівні перевірок.
Попри високий захист блокчейну, у деяких випадках кіберзагрози все ж можливі — так, у 2024 році північнокорейські хакерські угрупування викрали 1,34 мільярда доларів через криптовалюти.
Технологія блокчейн може бути енергозатратною. Наприклад, щоб майнити біткоїн, тобто створювати нові блоки в блокчейні, знадобиться спеціальний пристрій — ASIC (Application-Specific Integrated Circuit). Він швидко нагрівається, тож потрібний потужний кулер чи інший засіб для охолодження. Разом вони споживають багато електроенергії.
Додаткове обладнання не потрібне, щоб користуватися криптовалютою або розробляти смарт-контракти.
Для яких бізнесів підійде технологія блокчейн
Блокчейн використовується для:
- Фінансових послуг — допомагає здійснювати швидкі, захищені та недорогі транзакції, є основою багатьох криптовалют та децентралізованих фінансових платформ (DeFi);
- Логістики — дає змогу відстежувати кожен етап руху товарів по всьому ланцюгу постачання в реальному часі;
- Інтернету речей — більшість IoT-систем працюють у централізованих моделях, що робить їх залежними від центральних вузлів та збільшує ризик збоїв. Блокчейн дозволяє децентралізувати операції та зробити їх прозорими;
- Юриспруденції — щоб автоматизувати угоди за допомогою розумних контрактів та зменшити витрати на юридичний супровід;
- Ігрової індустрії — аби розробити NFT (незамінні токени) і за допомогою них управляти цифровими активами;
- Медичних установ — допомагає зберігати медичні дані пацієнтів у захищених та доступних лише авторизованим особам реєстрах;
- та багатьох інших бізнесів.
Приклади бізнесів, що вже використовують блокчейн
Starbucks Traceability — інструмент Starbucks на блокчейні від Microsoft Azure, аби відстежувати ланцюжки постачання кави. Клієнти використовують мобільний додаток, аби відсканувати qr-код на етикетці кави та дізнатися, де вона була вирощена, як її збирали, обробляли та транспортували. Інформація записана в блокчейн, що гарантує — вона прозора та незмінна. Для фермерів це можливість продемонструвати якість кави споживачам з усього світу, для бізнесу — підвищити лояльність та впізнаваність бренду.
Pfizer, провідна фармацевтична компанія та виробник вакцин від коронавірусу, використовує блокчейн, щоб створити незмінний прозорий ланцюжок постачання лікарських засобів. Це дозволяє запобігти фальсифікації медикаментів та відстежити, що умови зберігання та транспортування були правильними на кожному етапі.
Міжнародна корпорація Uniliever, яка виробляє косметику, побутову хімію та харчові продукти, також використовує блокчейн. Кожен етап збору, обробки та доставки пальмової олії, чаю чи какао записується — дані точні та незмінні. Завдяки розумним контрактам, фермери можуть отримати прямі платежі без посередників.
Блокчейн та держава
У 2018 році африканська країна Сьєрра-Леоне провела перші у світі президентські вибори за допомогою технології блокчейн. Це дозволило мінімізувати втручання зловмисників та дуже швидко порахувати голоси. Пізніше це підхопили інші країни — вибори за допомогою блокчейну проводилися в деяких кантонах Швейцарії та штатах США.
Яскравий приклад того, як блокчейн використовується в Україні — електронна платформа ProZorro, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів та послуг, а представники бізнесу змагають на торгах за можливість поставити ці товари державі. Сьогодні платформа об’єднує понад 35 тисяч замовників та близько 250 тисяч постачальників.
Технологія блокчейн дозволяє зберігати інформацію про закупівлі ProZorro так, щоб її неможливо було змінити. ProZorro існує з 2015 року, а у 2022 році подібна технологія була запроваджена і в Канаді — влада країни запустила систему, яка за допомогою блокчейну забезпечує відкритий розподіл державних грантів.
Блокчейн як послуга для вашого бізнесу
Підключити Blokchain-as-a-Service (BaaS) можна за допомогою Microsoft Azure. BaaS — це сервіс, що дозволяє компаніям створювати та керувати мережами на основі блокчейну на основі хмарних технологій.
Microsoft Azure Blokchain Service — це платформа BaaS, яка автоматизує частини блокчейн-мереж за допомогою готових варіантів конфігурації. Вона знижує початкові витрати на те, щоб підключити та обслуговувати блокчейн, та спрощує доступ до додаткових сервісів.
Особливості Azure BaaS:
- За допомогою керованої інфраструктури Azure користувачі можуть запускати великомасштабні блокчейн-мережі;
- Розгорнути мережу блокчейн просто, розгортання валідаторів та вузлів транзакцій включено в послугу;
- Azure BaaS підтримує різні протоколи блокчейну з відкритим кодом — Hyperledger Fabric і Corda;
- Два рівні — базовий та загальний пропонують різну продуктивність та можливості;
- Azure Blokchain інтегрується з іншими хмарними службами, штучним інтелектом, інтернетом речей та NFT.
Київстар — стратегічний партнер Microsoft в Україні. Наші спеціалісти мають високий рівень експертизи та вже підтвердили 15 професійних компетенцій для роботи з продуктами від Microsoft.
Хмари та зберігання даних
Microsoft Azure від Київстар
Глобальна хмарна платформа для безпечного розгортання IT-інфраструктури. Розробляйте нові продукти, тестуйте, налагоджуйте внутрішні бізнес-процеси без утримання фізичних серверів.
Цікавий приклад компанії, що використовує блокчейн від Microsoft — верифіковане сховище даних Space and Time.
Штучний інтелект (ШІ) змінює сучасний бізнес та розв’язує багато завдань, які раніше робила людина. А раптом дані, з якими працює ШІ, буде підроблено? Хибні припущення та маніпуляція даними можуть звести нанівець усі переваги ШІ.
Місія Space and Time полягає в тому, щоб зробити дані блокчейну доступними для користувачів у всьому світі. Для цього компанія індексує та декодує дані з основних блокчейнів, потім перевіряє дані у своєму сховищі за допомогою технології Proof of SQL і переконується, що вони не були підроблені. Чат-бот на основі ШІ також дозволяє користувачам знаходити дані в блокчейні за допомогою запитів природною мовою. Все це стає можливим завдяки Microsoft Azure Open AI.
Читайте також:
Додайте коментар