Про що:
П’ятий рік поспіль LIGA ZAKON проводить Всеукраїнське дослідження “Індекс легкості роботи бухгалтерів”, яке допомагає відстежити зміни в настроях бухгалтерів, адже саме ці фінансові фахівці, як ніхто, можуть продемонструвати стан здоров’я бізнесу та держави.
Цього разу, в умовах війни, організаторам дослідження було важливо виміряти індекс, який демонструє те, як бухгалтери оцінюють вплив податкової системи України на легкість ведення бізнесу.
Дослідження проводили серед бухгалтерської спільноти, які є користувачами є ІТ-платформи LIGA360 та інших бухгалтерів України, які виявили бажання доєднатися до опитування.
До результатів дослідження
Індекс легкості роботи бухгалтера у 2022 році проти показника 2021-го не змінився. Значення Індексу – 2,4 – означає помірний вплив податкової системи на ведення бізнесу. Зокрема, дослідження засвідчило, що в середньому вплив податкової системи України на легкість ведення бізнесу в умовах воєнного стану є помірним.
Утім, оцінки українських бухгалтерів не за всіма пунктами є середніми. У чому ж фахівці вбачають полегшення, а де відчувають тиск – розгляньмо детальніше.
Упродовж року зменшилася негативна оцінка податкових змін: у 2021 році цей пункт негативно оцінили 62 % респондентів, сьогодні ж зміни в податковому законодавстві за останній рік половина (50 %) опитаних оцінила позитивно.
Також результати дослідження підтверджують, що з перших днів повномасштабного вторгнення зміни в податковому законодавстві не просто відбулися, а їх було дуже багато. Для абсолютної більшості (83 %) бухгалтерів податкові зміни на сьогодні є частими або дуже частими.
Однією з найбільш тривожних тем для бухгалтерів сьогодні є блокування податкових накладних і зміни, пов’язані з їх реєстрацією. Так відповіли 51 % респондентів.
За останній рік у бухгалтерів зросла невпевненість у можливості захистити свої права – так вважають 45 % опитаних бухгалтерів. Відсоток у 2022-му більший за торішній на 8 %.
Також, за результатами дослідження, в абсолютної більшості бухгалтерів (81 %) ускладнилася робота внаслідок виникнення форс-мажорних обставин у відносинах із контрагентами під час війни.
У 48 % опитаних бухгалтерів під час дії воєнного стану скоротилися доходи або ж обсяг роботи. 7 % узагалі втратили роботу. Без змін працює лише 31 % бухгалтерів.
Вплинула війна й на переміщення бухгалтерів. Зокрема, 26 % були вимушені переїхати в інші регіони країни або за кордон. Водночас 72 % залишаються на тому самому місці, що й до повномасштабного вторгнення.
За даними Всеукраїнського дослідження від LIGA ZAKON, частка тих, хто негативно оцінює податкове навантаження, сьогодні становить 58 %, хоч розбіжності з податковими органами – це рідкість (рідко мали розбіжності 49 % респондентів).
І хоч Індекс роботи легкості бухгалтера у 2022-му залишився на рівні минулого року, сьогодні бухгалтерам доводиться працювати в надскладних умовах. Однак, попри швидкі податкові зміни та інші виклики, які принесла війна, бухгалтери продовжили працювати. Вони нараховують заробітні плати, допомоги та інші виплати, продовжують тримати під контролем бюджети підприємств й організацій в умовах кризи.
Додайте коментар