Про що:
Чи забере штучний інтелект наші робочі місця? Чи зробить нас менш людяними? Світовий експерт у сфері інтелектуальної автоматизації Паскаль Борне у своїй книзі «Незамінний: Мистецтво виділятися в епоху штучного інтелекту» досліджує, як ШІ трансформує наше життя. Футуролог Бернар Марр поспілкувався з Борне і дізнався, що при правильному підході ШІ може зробити нас більш цінними та людяними. У цій статті — кілька порад, як стати незамінним у часи штучного інтелекту.
Зміст
Людиноцентричний підхід до ШІ
Небезпека «ШІ-ожиріння»
ШІ — товар, людина — цінність
ШІ та діти
Людиноцентричний підхід до ШІ
За словами Паскаля Борне, ШІ — це все про людей. Без людей не було б штучного інтелекту, і будь-який ШІ, який ми створимо, має працювати на людину, а не замінювати її. Тому для успішного розвитку бізнеси повинні дотримуватись людиноцентричного підходу.
Є три ключові компетенції для того, щоб залишатися незамінним:
- Розуміння ШІ-технологій і їх ефективне використання. Компанії вже можуть застосовувати ШІ для автоматизації рутинних завдань, звільняючи час на креативну роботу. Є 6 популярних типів бізнес-контенту, які може згенерувати ШІ. Втім, також працювати зі штучним інтелектом можна завдяки Copilot в Microsoft 365 та Microsoft Azure. До речі, 5 прикладів використання Microsoft Copilot в Azure, ви можете дізнатися у статті.
Хмари та зберігання даних
Microsoft Azure від Київстар
Глобальна хмарна платформа для безпечного розгортання IT-інфраструктури. Розробляйте нові продукти, тестуйте, налагоджуйте внутрішні бізнес-процеси без утримання фізичних серверів.
-
Розвиток унікальних людських навичок, таких як креативність, критичне мислення та соціальна автентичність. Оскільки машини виконують все більше завдань, які ми раніше вважали виключно людськими, необхідно ще більше акцентувати на навичках, які відрізняють нас від машин. Тож, інвестиції у розвиток творчих і критичних навичок співробітників є важливими для підтримки конкурентоспроможності.
-
Готовність до змін і постійне навчання для того, щоб адаптуватися до трансформацій. Розвиток ШІ-грамотності — більше, ніж просто вміння користуватися новими технологіями. Паскаль Борне називає це здатністю слідкувати за останніми розробками в галузі, визначати їхній вплив на роботу, оцінювати плюси, мінуси та етичне використання. Потрібно виховувати новий рівень розумової гнучкості та відкритості до постійного навчання. Наприклад, радимо для цього 8 україномовних книжок про штучний інтелект.
Небезпека «ШІ-ожиріння»
Одна з ідей, яку запропонував Борне, — концепція «ШІ-ожиріння». Надмірна залежність від штучного інтелекту може призвести до «розумового ожиріння». Проблема в тому, що люди можуть почати задовольнятися лише поверхневими можливостями технології та дати своїм здібностям згаснути й атрофуватися.
Щоб уникнути «ШІ-ожиріння» і залишатися незамінними, кожного дня знаходьте час для цікавих вправ. Скажімо, це можуть бути творчі завдання для розвитку критичного мислення, як-от розв’язування головоломок, які вимагають нестандартного підходу для знаходження рішення. Головна мета — розвивати унікальні здібності так, щоб вони залишалися поза межами можливостей ШІ.
Читайте також
Чому працівники приховують від керівництва, що використовують ШІ — дослідження Microsoft і LinkedInШІ — товар, людина — цінність
Компанії мають максимально використовувати потенціал штучного інтелекту, але при цьому наголошувати на людському аспекті. Як зазначив Борне, «у світі, де ШІ стає звичайним товаром, людяність набирає справжню цінність. Компанії, які зможуть її розпізнати, здобудуть перемогу».
Наприклад, це про перехід до нових форматів співпраці людини та технологій. Потрібно переосмислити ролі, процеси та взаємодії, щоб забезпечити максимально ефективну синергію.
Так, для ефективної автоматизації бізнес-процесів, співробітники можуть користуватися п’ятьма ШІ-інструментами, про які ми згадували у матеріалі. А ще важливо будувати довіру з усіма — працівниками, партнерами та клієнтами — через прозорість у використанні ШІ й відповідальність у вирішенні етичних питань.
ШІ та діти
Ми вже писали, що штучний інтелект для дітей буде звичним явищем. Деякі з них навіть не знатимуть життя без ШІ. Він впливатиме не тільки на особисте життя, а й на роботу та споживчі звички.
Паскаль Борне впевнений, що підготовка наступного покоління до того, щоб стати незамінним, вимагає від батьків і педагогів переосмислення освіти. Не варто забороняти використання штучного інтелекту у школах, адже важливо навчити дітей ефективно та етично працювати з цими технологіями.
Діти — це майбутні працівники, підприємці та лідери, і розвиток їхніх навичок буде визначати, як вони адаптуються до змінюваного світу. Водночас необхідно зосередитися на розвитку їхньої творчості, критичного мислення та емоційного інтелекту — навичок, які допоможуть їм вирізнятися та досягати успіху у світі, де ШІ займає все більше місця.
Прийнявши потужні перспективи штучного інтелекту і роблячи проактивні кроки назустріч йому, щоб стати незамінними, ми можемо забезпечити технологію ШІ, яка підсилюватиме, а не зменшуватиме нашу людяність.
Додайте коментар