7 інвестицій останніх років: як українці перетворюють кризу на можливість

20 листопада 2024

9 хв.

7 інвестицій останніх років: як українці перетворюють кризу на можливість

Про що:

Часи випробувань або часи можливостей та змін? Попри всі виклики останніх років, українські компанії залучають інвесторів, невпинно розвиваються та виходять на іноземні ринки. Як саме? Читайте в матеріалі, надихайтеся та знаходьте ідеї для себе.

Зміст

Інвестиції в Україні: яка ситуація сьогодні

Grammarly — онлайн-сервіс для перевірки граматики

Preply — 40 тисяч репетиторів з усього світу

Let`s Enhance — штучний інтелект для зображень

Mate Academy — IT-курси з гарантією працевлаштування

Awesomic — дизайни за підпискою

Mindly — психотерапія в смартфоні

Esper Bionics — біонічні протези для рук з елементами ШІ

Досвід українських стартапів: що взяти для себе

Інвестиції в Україні: яка ситуація сьогодні

Інвестиції — це всі процеси, під час яких людина або компанія вкладає свій капітал в активи, підприємства чи проєкти, щоб отримати прибуток в майбутньому. Інвестиції допомагають зберегти капітал (гроші або ресурси) під час інфляції та сприяють розвитку бізнесу.

Про види інвестицій читайте тут, а про особливості інвестування в Україні під час війни — у цьому матеріалі.

За даними Forbes, сьогодні українські бізнеси продовжують інвестувати у свій розвиток. 20 найбільших приватних компаній країни зробили значні інвестиції за попередні три роки. 

Український уряд активно працює над тим, щоб залучити більше інвестицій у майбутньому. Міністерство економіки представило Інвестиційний гайд на Конференції з відновлення України — 95 проєктів на понад 27 мільярдів доларів.

Розповідаємо про 7 бізнесів, яким вдалося залучити значні інвестиції та масштабуватися від ідеї до виходу на глобальні ринки.

Grammarly — онлайн-сервіс для перевірки граматики

Grammarly — платформа на основі штучного інтелекту (ШІ), що була створена для перевірки англомовних текстів. Сервіс не тільки знаходить помилки та пропонує варіанти, як їх краще виправити, але й дає рекомендації щодо стислості, зрозумілості та тону тексту.

Компанія була заснована у 2009 році. Станом на 2017 рік їй вдалося залучити понад 110 мільйонів доларів інвестицій, що перевершило всі попередні українські стартапи. Ще два роки — додаткові 90 мільйонів. У 2021 році Grammarly залучила 200 мільйонів доларів від інвесторів і підняла оцінку компанії до 13 мільярдів.

Це перша українська компанія-єдиноріг — так називають стартапи, що отримали ринкову оцінку вартості у розмірі понад 1 мільярд доларів.

У 2024 році Grammarly приєдналась до «Дія.City». Сьогодні компанія співпрацює з Мінцифрою щодо розвитку ініціатив у сфері штучного інтелекту та бере участь у створенні українського Кодексу поведінки з відповідального використання ШІ.

Preply — 40 тисяч репетиторів з усього світу

Preply — платформа для онлайн-занять з іноземних мов. Станом на 2024 рік на ній зареєстровано понад 40 тисяч репетиторів і понад мільйон учнів. Користуватися сервісом просто — учень вибирає мову, відповідає на запитання про мету занять та свій поточний рівень, та отримує доступ до бази вчителів.

Сервіс було створено в 2012 році. У 2016 році він залучив перші 1,3 мільйона від інвесторів, наступні два раунди інвестицій сталися у 2021 та 2022 роках, і нарешті в липні 2023 року компанія залучила 70 мільйонів інвестицій від Horizon Capital та інших компаній. Ці кошти використали, щоб інтегрувати в платформу штучний інтелект та запустити ШІ-асистента для допомоги репетиторам.

У 2023 році компанія відкрила свій перший офіс у США. Станом на 2024 рік оцінка компанії може сягати 500 мільйонів доларів.

А як щодо менших стартапів? Розповідаємо.

Let`s Enhance — штучний інтелект для зображень

Let`s Enhance — онлайн-сервіс для дизайнерів, маркетологів, фотографів та власників бізнесу. Платформа використовує ШІ, щоб покращити якість зображення — масштабувати для друку в великих форматах, зробити корекцію балансу білого, насиченості та контрасту. Допомагає відновити старі фотографії та дозволяє редагувати велику кількість зображень одночасно.

Стартап було засновано в 2017 році. Вже наступного року він пройшов програму Techstars у Лондоні та отримав інвестицію у 120 тисяч доларів у обмін на 6% акцій компанії. Того ж року в стартап інвестувала українська компанія Digital Future. У жовтні 2021 року компанія отримала 3 мільйони доларів. Головний інвестор — венчурна компанія Chamaeleon з Кремнієвої долини.

Mate Academy — IT-курси з гарантією працевлаштування

Mate Academy — освітній стартап, заснований у 2014 році. Компанія спеціалізується на навчанні IT-професій, таких як Frontend, QA, Java, Python, UI/UX Design. 

Особливість платформи — гарантія працевлаштування. Студенти навчаються на курсі повного дня безоплатно. Після того, як вони влаштуються на роботу, вони віддають платформі 12% від зарплати протягом трьох років. Курс із гнучким графіком має фіксовану ціну, але всі гроші будуть повернені, якщо студент не знайде роботу протягом 16 тижнів. Станом на 2023 рік понад 4000 випускників академії — працевлаштовані.

У 2019 році компанія залучила інвестиції в 580 тисяч доларів від Flyer One Ventures та TA Ventures. На 2024 рік загальна сума інвестицій — понад 3 мільйони.

Mate Academy починала з маленької команди — всього троє людей. Сьогодні тут працюють 30 викладачів англійської, близько 140 розробників, тестувальників, дизайнерів та програмістів, і ще стільки ж парттайм-менторів, що періодично допомагають студентам.

Awesomic — дизайни за підпискою

Awesomic — сервіс для компаній, яким потрібні дизайни. Графічний дизайн, брендинг чи іконки для сайтів? Будь-який! При цьому клієнт не витрачає час на те, щоб реєструватися на сайтах фрилансу, передивлятися десятки портфоліо та спілкуватися з виконавцем. Бізнес описує задачу, ШІ-асистент підбирає дизайнера, і клієнт отримує бажане зображення максимум за 24 години після замовлення. Модель оплати — щомісячна підписка.

За 4 роки існування компанія залучила інвестицій на 2,8 мільйона доларів. Засновник стверджує — у 2030 році система буде схожа на сортувальний капелюх із «Гаррі Поттера». Вона майже повністю працюватиме на ШІ, що підбиратиме ідеальних виконавців для завдань.

Mindly — психотерапія в смартфоні

Mindly — застосунок для психологів та їхніх клієнтів. Був створений у 2022 році — на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну велика кількість українців потребувала психологічної допомоги та підтримки. Mindly дозволяє швидко вибрати терапевта і спілкуватися з ним онлайн. Сьогодні сервіс об’єднує майже 4000 психологів та майже 800 тисяч клієнтів.

У 2023 році Mindly залучив 2 мільйони доларів інвестицій від фонду Inovo VC. У планах компанії — вийти на ринки Європи, США, Африки та Азії.

Esper Bionics — біонічні протези для рук з елементами ШІ

Esper Bionics — українсько-американський стартап, що пропонує «протези наступного покоління». Був заснований у 2019 році, а у 2022 увійшов до списку кращих винаходів за версією TIME. Компанії виготовляє біонічні протези рук, що використовують штучний інтелект та алгоритми машинного навчання. Протези мають спеціальні сенсори, завдяки яким керувати рукою легко, а рухи є плавними та природними. Протез адаптується до людини, яка її використовує, щоб запропонувати хват потрібної сили. Це також одна з найлегших біонічних рук у світі.

Esper Bionics залучила кілька інвесторів, зокрема отримала 5 мільйонів доларів від YZR Capital у 2024 році. В планах — нові пристрої та виходи на ринки інших країн.

Досвід українських стартапів: що взяти для себе

Що спільного у цих історій, окрім того, що кожна компанія мала цікаву ідею, активно розвивала її та отримала інвестиції, що сприяли її подальшому розвитку? Ось кілька уроків, як можна взяти для себе:

  • Продукт розв’язує актуальні проблеми — як психотерапія в смартфоні Mindly чи дизайнерський сервіс Awesomic;
  • Глобальне мислення від початку — Grammarly, як і багато інших українських стартапів, одразу орієнтувався на глобальну аудиторію та шукав можливості вийти на міжнародні ринки;
  • Нетрадиційна бізнес-модель — Mate Academy виділяється серед інших навчальних платформ тим, що надає можливість оплатити заняття після працевлаштування;
  • Партнерства та акселератори — Let`s Enhance брав участь у програмі акселераторів Techstars, і це допомогло знайти фінансування, менторську підтримку та партнерів.

Важливу роль також відіграє сильна команда, корпоративні цінності та продумана стратегія розвитку. 

Вам також може бути цікаво:

Зміст

Інвестиції в Україні: яка ситуація сьогодні

Grammarly — онлайн-сервіс для перевірки граматики

Preply — 40 тисяч репетиторів з усього світу

Let`s Enhance — штучний інтелект для зображень

Mate Academy — IT-курси з гарантією працевлаштування

Awesomic — дизайни за підпискою

Mindly — психотерапія в смартфоні

Esper Bionics — біонічні протези для рук з елементами ШІ

Досвід українських стартапів: що взяти для себе

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті