Ринок кікшерингу: як працює бізнес з оренди електросамокатів

18 липня 2024

7 хв.

Ринок кікшерингу: як працює бізнес з оренди електросамокатів

Про що:

Прогнозується, що глобальний ринок з виробництва електричних самокатів до 2033 року зросте на понад $5 млн. Це свідчить про значний потенціал ринку і широкі перспективи для компаній, які працюють у цьому напрямку. Наприклад, надають у короткострокову оренду електросамокати. Цю послугу ще називають «кікшеринг» (від англ. kick scooter sharing). Вона досить популярна в Україні: у великих містах і у малих. Як розвивається цей ринок і що потрібно, аби відкрити кікшеринговий бізнес. Про це і не тільки — у статті.

Зміст

Як працює прокат електросамокатів

Сервіси з прокату електросамокатів в Україні

Як відкрити бізнес з прокату електросамокатів

Як працює прокат електросамокатів

Кікшеринг — це надання клієнту у прокат електросамоката на короткий строк. За такою системою працює каршеринг або байкшеринг. 

Для оренди самоката потрібно завантажити спеціальний додаток на смартфон і прив’язати платіжну картку. Потім на мапі у застосунку або на вулиці вибрати найближчий електросамокат, розблокувати його через QR-код і можна їхати. Після поїздки варто залишити транспорт у відведеній зоні паркування і сфотографувати його. Він блокується і чекає на іншого користувача.

За умови, що водій електросамоката дотримуються усіх правил дорожнього руху і правил паркування, — це доступний, зручний та екологічний варіант пересування вулицями міста. І навпаки, якщо цей тип транспорту заважає мешканцям міст і створює дискомфорт, його можуть навіть заборонити. Наприклад, так відбулося в Парижі, у якому через рекордну кількість ДТП повністю заборонили сервіси з оренди електросамокатів.

Аби уникнути цієї долі для українського ринку кікшерингу деякі з компаній виховують райдерів і проводять офлайн-заходи з навчання безпечних поїздок на самокатах. Усі охочі можуть прослухати інструктаж, пройти спеціальну вікторину, отримати подарунки, як-от шоломи та промокоди на поїздки самокатами.

Сервіси з прокату електросамокатів в Україні

Серед компаній, які надають в оренду електросамокати в українських великих і малих містах, можна назвати: Bolt, Bikenow, Zelectra, Veliki, FlyGo, Ewings, JET, Pulse, Kobi, ПРОКАТайся, VELOPROKAT, Strum тощо. Наприклад, електросамокати Bolt видають в оренду у Києві, Львові, Дніпрі, Вінниці, Івано-Франківську, Чернівцях, Хмельницькому й Ужгороді. Ціна залежить від міста. Згодом культура мікромобільності масштабуватиметься й іншими локаціями, кажуть в компанії. 

Сервіс Veliki сфокусувався на столиці й працює на ВДНГ, у музеї «Пирогів», парку «Муромець» і резиденції «Межигір’я». Також система Bikenow і сервіс FlyGo працюють у Києві. А ось сервіс E-wings надає свої послуги у Львові, Вінниці, Ірпені, Івано- Франківську, Дрогобичі, Калуші, Херсоні та Миколаєві.

Прокат е-самокатів від Bikenow. Джерело: shotam.info

Прокат е-самокатів від Bikenow. Джерело: shotam.info

У Полтаві працюватимуть 3 оператори електросамокатів: Strum, Bolt та Pulse. До речі, Strum працює й у прифронтових містах, а саме — у Харкові. Сезон самокатів відкрився й у Запоріжжі. Їх можна орендувати лише на лівому березі. Зокрема, послуги надає компанія Li-On. Проте спеціальних велодоріжок у Запоріжжі ще не створили.

Zelectra наголошує, що спільно з державними та приватними компаніями переосмислює міський транспорт й намагаємося змінити рух міст. Для цього пропонує послуги оренди мобільних засобів пересування.

Тож, підприємців, які зрозуміли, що цей бізнес рентабельний, багато. І не дивно, адже розпочати його можна досить швидко і потім масштабувати. Скажімо, одним з таких підприємців є ветеран війни Павло Теремок, який відкрив прокат електросамокатів у Сарнах завдяки гранту від держави. Чоловік отримав 250 тис. грн та придбав 6 електросамокатів, а ще 6 — за власні гроші. Підприємець планує масштабувати бізнес.

Прокат електросамокатів у Сарнах. Джерело: sarnynews.city

Прокат електросамокатів у Сарнах. Джерело: sarnynews.city

Як відкрити бізнес з прокату електросамокатів

Якщо ви вирішили відкрити такий тип бізнесу, то ви маєте знати, що зробити це можна завдяки вже наявним сервісам. Скажімо, Getmancar забезпечить програмним забезпеченням, допоможе з обладнанням і повною наладкою процесу. Тобто за наявності електросамокатів, запустити бізнес вдасться за 2-3 місяці.

Також без стартових оплат і додаткових витрат на підключення можна скористатися франшизою Zaka. Команда  Zaka допоможе визначитися з вибором електросамокатів і надасть усе необхідне для роботи. Програмне забезпечення і мобільні додатки для прокату електросамокатів надають Zapi та RexSoft. Обирайте того бізнес-партнера, умови якого вас влаштують найбільше.

Щоб відкрити бізнес, RexSoft радить:

1. Зробити запит до органів місцевого самоврядування і переконатися що у вибраній локації дозволений прокат електросамокатів та які є умови. Скажімо, у Львові оператори прокатних станцій мають укласти відповідні угоди з управлінням комунальної власності та сплачувати до міського бюджету кошти за оренду цих місць.

2. Зареєструвати бізнес, отримати ліцензію, відкрити рахунок.  Як відкрити ФОП і ТОВ, дізнавайтеся з наших матеріалів. Процес може тривати до 3 місяців.

3. Вибрати та купити електросамокати для прокату. Адже не усі моделі для цього підійдуть. Їх потрібно мінімум 10. Ціна одного може варіюватися орієнтовно 400$ – 800$ (плюс є митний збір, ПДВ тощо). Зверніть увагу на місткість їх батареї, яка має бути потужною, аби витримувати до 30 км без підзаряджання, на шини, які мають бути безкамерні, аби їх не підкачувати. Також на захист від води, щоб убезпечити від псування QR-код та GPS трекер. А ще на наявність IoT, щоб вставити SIM-картку для пристроїв і відстежувати стан е-самокату та збирати статистику використання. Такі картки можна замовити в  Київстар.

Зв'язок для бізнесу

Зв'язок для бізнесу

M2M-карти для пристроїв

Це SIM-карти, що використовуються у пристроях для обміну даними між ними. Наприклад, у терміналах і банкоматах, камерах відеоспостереження, агро- та виробничому обладнанні тощо.

4. За допомогою партнерів налаштувати ПЗ, функціонал тощо. При чому для налаштування програмного забезпечення фізична наявність самокатів не потрібна. Можна взяти як франшизу, так і замовити розробку додатка індивідуально. Для порівняння, у першому кастомізованому випадку вартість від $5 за скутер на місяць, а у другому унікальному — $35000-45000.

5. Створити команду від 4-х людей, які будуть працювати з вами, обслуговувати самокати, заряджати батареї тощо. До речі, щонайменше 2-3 міс варто робити повне технічне обслуговування транспорту.

6 Зрозуміти, хто є вашими клієнтами. Це можуть бути люди без власного авто, які ведуть активний спосіб життя, туристи міста. Крім того, клієнтами можуть бути виробництва, заводи, які мають велику територію, а е-самокати можуть бути варіантом ефективного та швидкого пересування.

Загалом витрати на відкриття бізнесу з прокату е-самокатів можуть становити $70 – 110 тис. А щодо доходу — скажімо, 50 самокатів можуть приносити від $100 тис. щомісяця.

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті