Про що:
У перший місяць року українські компанії формують пріоритети на майбутнє та готуються наймати нових співробітників, попри проблеми з кадрами на ринку. А щоб продовжувати працювати в складних воєнних реаліях, беруть доступні кредити. Крім того, для більш ефективного діалогу між державою та бізнесом створили Раду з підтримки підприємництва.
Розповідаємо далі про все це й інші зміни в економіці та бізнесі в січні.
Зміст
Бізнес визначився з пріоритетами на 2024
На ринку праці посилюється дефіцит кадрів
Ресторанний бізнес розповів про здобутки та проблеми
НБУ презентував макропрогноз на 2024-2026
Бізнес за місяць отримав кредитів на 5 млрд грн
В Україні створили Раду з підтримки підприємництва
Коментар від Вадим
Саме, те чого мені не вистачало
Бізнес визначився з пріоритетами на 2024
Спільнота компаній, які є членами Європейської Бізнес Асоціації, окреслила 7 пріоритетів підприємців на 2024 рік. Більшість з них дотичні до євроінтеграційних рухів України:
- Гармонізація національного законодавства із законодавством ЄС.
- Врегулювання питання мобілізації та бронювання співробітників.
- Запуск в EBA індустріальної платформи для діалогу з ЄС, яка буде транслювати думки бізнес-спільноти.
- Сприяння міжнародній торгівлі Україна-ЄС, щоб національний бізнес виходив на нові ринки, інтегрувався в європейські ланцюги постачання та посилював логістичні можливості.
- Підтримка валютної лібералізації як інструменту заохочення інвесторів.
- Енергетична стійкість та ефективність у контексті інтеграції України та ЄС.
- Сприяння розширенню інструментів фінансування бізнесу та страхування ризиків.
До речі, про актуальний стан українських компаній та їхні пріоритети на майбутнє ви також можете дізнатися у свіжому дослідженні від Київстар Бізнес.
На ринку праці посилюється дефіцит кадрів
У 2024 році пошук персоналу — не менш актуальна проблема для бізнесу, ніж торік. У дослідженні Work.ua 55% опитаних роботодавців кажуть, що хочуть збільшити штат у 2024 році. 41% — не планують суттєвих змін. І лише 4% прогнозують скорочення кількості співробітників.
Для подолання дефіциту кадрів роботодавці збільшують зарплати — 53% респондентів кажуть, що закладають підвищення у свої бюджети. 46% не переглядатимуть розмір зарплат.
Опитування Work.ua у грудні 2023 року
Водночас 24% опитаних планують збільшити додаткові бонуси для команд: медстрахування, подарунки від компанії, навчання тощо.
Між роботодавцями та кандидатами є певні розбіжності у питанні віддаленої роботи. Працівники воліють зберегти гібридний формат, якщо специфіка роботи дозволяє. Тоді як компанії поступово відмовляються від практики ремоуту.
Що каже бізнес:
- 44% зазначають, що в їхніх компаніях не було віддалених працівників
- 18% не визначилися зі своїми планами щодо цього питання на 2024 рік
- 17% вже відмовилися від практики ремоуту
- 12% дають працівникам самим обирати: працювати онлайн чи в офісі
- 9% планують запровадити гібридний формат роботи
Водночас ремоут — ключова перевага для шукачів. Тільки 8% опитаних кандидатів вибрали б роботу в офісі.
Опитування Work.ua у грудні 2023 року
У цих непростих умовах бізнес має шукати ефективні інструменти, щоб наймати нових співробітників. Якщо така задача є в планах вашої компанії, ви можете спростити її завдяки аналітичним сервісам Big Data. Для якого бізнесу буде корисним цей інструмент і як його використовувати, читайте у нашій статті.
Big Data та аналітика
Big Data-рішення для бізнесу
Набір інструментів для аналізу великих масивів даних під різні потреби бізнесу — аналіз та пошук аудиторії, геоаналітика, налаштування персоналізованної комунікації тощо.
Ресторанний бізнес розповів про здобутки та проблеми
У 2023 році українські заклади харчування намагалися утримати ціни, зберегти команди та адаптуватися до зміни поведінки споживачів — про це свідчить дослідження від компанії з автоматизації закладів Poster.
У середньому в другому півріччі 2023-го виручка закладів громадського харчування зросла на 30%, відвідуваність — на 10%, а середній чек — на 18%. Найбільш вдалим рік був для ресторанів — тут виручка збільшилася на 37%, а середній чек — на 23%. На другому місці кав'ярні — 31% і 19% відповідно. У трійці лідерів також бари — у них виручка зросла на 28%, а середній чек — на 12%.
Попри загальне збільшення виручки, 42% опитаних рестораторів сказали, що показники роботи у 2023 році були нижчими, ніж вони очікували. Водночас 44% підприємців зазначили, що реальні результати відповідали прогнозованим, а 16% — навіть перевищили їхні очікування. Також 25% опитаних повідомляють, що рентабельність бізнесу зросла. Проте 38% рестораторів кажуть про зниження рентабельності, і майже стільки ж — про її незмінність, порівняно з 2022 роком.
Найскладніше для ресторанного бізнесу у 2023 році було наймати нових працівників та зберігати команду — на цій проблемі наголосили 47% опитаних. Також 42% підприємців зазначили, що кількість працівників минулого року залишилась незмінною, 30% — залучили нових співробітників, а 27% — зменшили команди.
НБУ презентував макропрогноз на 2024-2026
Ключові прогнози з базового сценарію НБУ:
- Інфляція. Наприкінці року — 8.6%, у 2025-ому — 5.8%, а у 2026-ому — 5%. Очікується, що інфляція зростатиме з середини поточного року — бізнес зазнаватиме збитків через безпекові ризики та підвищення зарплат, тому будуть збільшуватися й споживчі ціни.
- ВВП. За результатами 2024 року — зросте на 3.6%, у 2025-2026-их — до 4-6% на рік. Підвищення ВВП матиме кілька підстав: ще більша адаптація бізнесу та населення до умов війни, м’яка фіскальна політика та міжнародне фінансування.
- Зовнішня допомога. Протягом 2024 року Україна отримає $37 млрд зовнішніх кредитів та грантів. Якщо безпекові ризики зменшуватимуться, Україна поступово буде відновлювати самостійне фінансування. Тоді офіційне зовнішнє фінансування скорочуватиметься: до $25 млрд у 2025 році й до $12 млрд у 2026-ому.
Попередній макропрогноз НБУ
Бізнес за місяць отримав кредитів на 5 млрд грн
З початку 2024 року українські підприємці отримали понад 1100 кредитів на 5.4 млрд грн за програмою «Доступні кредити». З них 2.5 млрд грн видали бізнесу на поповнення обігових коштів, 1.3 млрд грн — переробним підприємствам, 1.1 млрд грн — компаніям у зоні високого воєнного ризику, 700 млн грн — на реалізацію інвестиційних проєктів.
Як і минулого року, найчастіше кредитуються підприємства сільського господарства (48%), гуртової та роздрібної торгівлі (26%) та переробної промисловості (17%). За сумами договорів лідерами є Львівська, Одеська та Дніпропетровська області.
В Україні створили Раду з підтримки підприємництва
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про створення Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану, яка має контролювати стан бізнес-клімату в країні.
До складу Ради увійдуть представники різних галузей бізнесу. Перші з них — співзасновник Monobank Олег Гороховський, співзасновник Нової пошти В’ячеслав Климов, президент SoftServe Тарас Кицмей, засновник Netpeak Group Артем Бородатюк, засновник Ajax Systems Олександр Конотопський, голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник, співвласник Biopharma Костянтин Єфименко.
Серед завдань Ради — системний аналіз ситуації із забезпечення прав бізнесу і внесення пропозицій про розвʼязання проблемних питань, розгляд законопроєктів з питань підприємництва та налагодження ефективної взаємодії держави з бізнесом.
Додайте коментар
Вадим
5 лютого 2024
Саме, те чого мені не вистачало
Serhiy Matveev
1 лютого 2024
цікава статистика дякую, є про що подумати